[TYLKO U NAS] M. Małecki: Gdyby udał się plan W. Pawlaka, Polska byłaby skazana na dyktat Putina

Polska do 2037 roku musiałaby patrzeć na Wschód, a nie na Zachód. Zostałaby zalana drogim gazem z Rosji i byłaby skazana na dyktat ze strony W. Putina – powiedział minister w kancelarii premiera Maciej Małecki w poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Polityk odniósł się do ostatnich ustaleń dziennikarzy „Sieci” ws. Waldemara Pawlaka.

Tygodnik podał, że prokuratura sprawdza, czy Waldemar Pawlak mógł przyjąć łapówkę za przychylność wobec Rosji przy negocjowaniu kontraktu gazowego z 2010 roku. Ówczesny wicepremier w rządzie Donalda Tuska miał starać się również o niekorzystne dla Polski warunki, m.in. o przedłużenie umowy jamalskiej aż do 2037 r.

Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby udał się ten plan Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka, a byłby to przecież kontrakt w formule: bierzesz albo płacisz. Czyli nawet jeżeli nie odkupilibyśmy tego gazu ze strony Rosji, to i tak trzeba byłoby za niego zapłacić. Polska przez 30 lat musiałaby patrzeć na Wschód, a nie na Zachód i nie miałaby szans na połączenie rurociągowe z Norwegią, tylko byłaby skazana na dyktat Władimira Putina. Jak można było proponować takie warunki!? – zwrócił uwagę Maciej Małecki.

Jak dodał gość Radia Maryja, ludzie, którzy na czele z Waldemarem Pawlakiem odpowiadali wówczas za negocjacje w Moskwie, powinni raz na zawsze zniknąć z polskiej polityki.

Mam nadzieję, iż prokuratura dokładnie wyjaśni zbieżność nie tylko tego, że rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zerwał rozmowy z Norwegami na dostawy gazu z tego kraju, ale również wstrzymania budowy terminala gazowego w Świnoujściu. Tamta władza dobrowolnie odrzuciła jakiekolwiek atuty Polski w rozmowach dotyczących Gazpromu i to, że nie zostaliśmy uwiązani na łańcuchu rosyjskich dostaw do 2037 r., jest zasługą bardzo zdecydowanej postawy świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ówczesnego szefa sejmowej komisji gospodarki Wojciecha Jasińskiego – zaznaczył minister.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Macieja Małeckiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj