fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Dr Kuźmiuk: Jeżeli KE uruchomi procedurę, nie powinniśmy się tym przejmować

Nawet jeżeli Komisja Europejska zdecyduje się na uruchomienie tej procedury, to wszystko zaczyna się od początku – to jest bardzo długa droga do ukarania Polski. Nie powinniśmy się tym przejmować – powiedział na antenie Radia Maryja w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” dr Zbigniew Kuźmiuk. Europoseł odniósł się w ten sposób do nadchodzącej debaty KE ws. Polski.

Dr Zbigniew Kuźmiuk komentując zapowiedzi Komisji Europejskiej, podkreślił, że „jesteśmy naprawdę dużym, demokratycznym krajem i nikt w Unii Europejskiej nie będzie nam niczego nakazywał”. Nie robimy w Polsce nic takiego, co burzyłoby porządek europejski – dodał.

– Przestrzegamy prawa i reformujemy różne obszary polskiej rzeczywistości, w tym w szczególności to sądownictwo, bo ta sprawa łamania praworządności dotyczy tego obszaru. U nas niestety mieliśmy do czynienia z Okrągłym Stołem i ten Okrągły Stół zablokował zmiany w wymiarze sprawiedliwości. We wszystkich krajach, które wyłoniły się z bloku sowieckiego, takie głębokie reformy w wymiarze sprawiedliwości, także na terenie chociażby byłej NRD, przeprowadzano na początku lat 90-tych. W Polsce to nie było możliwe. Dopiero teraz, kiedy powstał większościowy rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy i mamy prezydenta, który wspiera te zmiany, możemy te zmiany przeprowadzić – zauważył polityk.

Jak wskazał, takich zmian chcemy dokonać teraz. Niestety bardzo późno, ale tak się potoczyły sprawy w Polsce, że nie mogliśmy – ze względów politycznych – zrobić tego wcześniej, więc nie łamiemy prawa, chcemy zmienić polskie sądownictwo, żeby to było sądownictwo rzeczywiście czyste, uwolnione od sędziów związanych z poprzednim systemem – podkreślił europoseł.

– Przecież ta sprawa reformy nie wzięła się w programie Prawa i Sprawiedliwości z powietrza. To była ta osławiona „Duda Pomoc” w kampanii wyborczej, wtedy kandydata na prezydenta, Andrzeja Dudy. Prowadził to wówczas europoseł Janusz Wojciechowski. To był bezmiar ludzkich nieszczęść spowodowany przez wymiar sprawiedliwości, to były setki spraw, długie kolejki. Teraz tę „Duda Pomoc” realizuje Kancelaria Prezydenta, ale wielu rzeczy zrealizować nie można, no bo obraz sądownictwa jest taki, o jakim można usłyszeć – sędziowie na telefon; sędziowie, którzy ustanawiają kuratorów na 120- 130-letnich właścicieli – to jest zgroza i chcąc to zmienić, Komisja Europejska sugeruje, że my łamiemy prawo. To jest oczywiście narracja tej totalnej opozycji. Musimy to przełamywać i mam nadzieję, że nowy premier spowoduje, że wiele tych napięć pomiędzy Polską a KE zniknie, albo przynajmniej zostanie zmniejszonych – mówił.

– Więc niezależnie od tego, co postanowi Komisja w najbliższą środę, to nawet jeżeli zdecyduje się na uruchomienie tej procedury, to wszystko zaczyna się od początku – to jest bardzo długa droga do ukarania Polski. Nie powinniśmy się tym przejmować i absolutnie ta forma nacisku – bo to jest jakaś forma nacisku na nasz kraj – nie zostanie zaakceptowana. Nadal twardo będziemy bronili swoich spraw – dodał.

Dr Zbigniew Kuźmiuk zauważył, że „europejska lewica sprawę socjalnego wymiaru Unii podkreśla bardzo mocno i chciałaby, żeby według jednego wzorca wprowadzić to we wszystkich krajach członkowskich”. To jest zwyczajnie niemożliwe – zauważył.

– Rozmiary polityki społecznej czy jej części polityki socjalnej zależą od efektywności gospodarki i zamożności poszczególnych państw członkowskich. Nie ulega wątpliwości, że pod tym względem mamy wyraźne różnice pomiędzy Zachodem i Wschodem, choć Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej ten dystans coraz bardziej skracają. (…) Stwierdzenie po roku funkcjonowania Programu 500+, że ograniczyliśmy ubóstwo w rodzinach wielodzietnych o 94 procent, to jest dla wielu polityków w krajach Europy Zachodniej szokująca informacja. Obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla ludzi powyżej 75. roku życia, jeżeli chodzi o darmowe leki – to są posunięcia niezwykle kosztowne dla polskiego budżetu, ale naszym zdaniem słuszne w imię zasady solidarności, że wszyscy Polacy powinni partycypować w wypracowanym wzroście gospodarczym – powiedział europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia”.

Całość rozmowy [tutaj].

RIRM

drukuj