Tysiące nowych drzew z okazji Święta Lasu

Przy udziale ministra środowiska prof. Jana Szyszki na terenie Nadleśnictwa Jabłonna posadzono dziś blisko jedenaście i pół tysiąca nowych drzew. Tworzenie nowych drzewostanów to polska tradycja w związku z obchodzonym od 1933 roku Świętem Lasu.

9 tys. 200 sztuk sosny, 300 sztuk lipy jako domieszki i 1860 sztuk brzozy – tyle drzew posadzono dziś na terenie Nadleśnictwa Jabłonna w województwie mazowieckim.

– Te lasy wokół Warszawy na terenie Nadleśnictwa Jabłonnej spełnią funkcję ochronną. To są lasy ochronne i tak naprawdę tworzą pewien klimat dla Warszawy. Trzeba sobie zdawać sprawę, że w tamtym roku wycięliśmy drzewa, ale teraz sadzimy następne pokolenie – mówił Stefan Traczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna.

A sadzenie nowych drzew wpisuję się w obchodzone od 1933 roku Święto Lasów – podkreślał w trakcie uroczystości minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Obchody Święta Lasu kojarzą się zawsze z tym, że lasów ma być coraz więcej i rzeczywiście tak jest. Polskie leśnictwo to wzór nie tylko dla jednoczącej się Europy, ale również całego świata – akcentował szef resortu środowiska.

Sadzenie lasów to nie tylko tradycja, ale także ważny element podejmowanej przez Polskę koncepcji zrównoważonego rozwoju. Leśne gospodarstwa węglowe – to wyzwanie, jakiemu chcą sprostać Lasy Państwowe – przekonywał dr inż. Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

– Lasy Państwowe przystąpiły właśnie w kooperacji z Biurem Urządzania Lasu do wiekopomnego dzieła, jakim jest założenie leśnych gospodarstw węglowych, a więc wydzielenie pewnych obszarów leśnych celem ukierunkowania ich funkcji właśnie na pochłanianie dwutlenku węgla – podkreślał dr inż. Konrad Tomaszewski.

Polskie Lasy Państwowe sadzą drzewa, by mogły one służyć człowiekowi – podkreślał prof. Jan Szyszko.

– Dzięki polskiej tradycji leśnej, dzięki polskiej kulturze leśnej, dzięki polskiej nauce leśnej, przetrwaliśmy ten okres od 1945 roku do tej chwili w ten sposób, że wycinaliśmy lasy, ale lasów mamy coraz więcej, pozyskiwaliśmy drewno, ale tego drewna mamy coraz więcej – dodał minister środowiska prof. Jan Szyszko.

A każdego roku Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln drzew. Lesistość w Polsce wzrasta. Obecnie wynosi ok. 30 proc.

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl