fot. PAP/Marcin Bielecki

[TYLKO U NAS] Wicepremier J. Sasin: W rządzie znajdą się liderzy wszystkich trzech partii koalicyjnych: Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia

Kilku ministrów na pewno się zmieni. Będą nowe twarze w rządzie z tą najważniejszą twarzą, czyli z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim jako wicepremierem rządu. To jest bardzo ważna informacja. (…) Poznanie kształtu rządu jeszcze przed nami. W rządzie znajdą się liderzy wszystkich trzech partii koalicyjnych: Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia – mówił Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja odwołując się do nowego składu rządu.

Liderzy ugrupowań wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy podpisali nową umowę koalicyjną. To oficjalnie kończy kryzys, który wybuch w obozie rządowym w ubiegłym tygodniu. [czytaj więcej]

https://twitter.com/pisorgpl/status/1309809241620983809

Gość audycji „Aktualności dnia” podkreślił, że najważniejszą informacją jest to, że doszło do porozumienia i do podpisania umowy koalicyjnej przez Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę i Porozumienie.

Doszło do porozumienia i doszło do zakończenia kilkutygodniowych negocjacji, które były toczone w ramach Zjednoczonej Prawicy, dotyczące nowego kształtu rządu, ale również nowego, wspólnego minimum programowego, które ma być realizowane przez najbliższe trzy lata. To oczywiste, że te rozmowy, to nie były rozmowy tylko o stanowiskach, o kształcie rządu, o kształcie ministerstw, ale przede wszystkim o wspólnych zamierzeniach. Kończy to również okres zawirowań ostatnich kilku dni, kiedy rzeczywiście było bardzo blisko do tego, aby projekt Zjednoczonej Prawicy zakończył się w takim kształcie, jakim znamy go od pięciu lat. Na szczęście tak się nie stało, bo w poczuciu wszystkich uczestników tego procesu, ale przede wszystkim pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Prawa i Sprawiedliwości byłoby to coś najgorszego, co mogłoby się wydarzyć, dlatego doszło do porozumienia – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych akcentował, że nie może zdradzać szczegółów dokumentu, bo jego treść przeznaczona jest tylko dla stron umowy, jednak skutki będą bardzo wyraźne i zostaną przedstawione opinii publicznej w najbliższych dniach. Będą dotyczyły m.in. kształtu rządu – dodał.

– Możemy powiedzieć, że tuż przed nami jest powołanie nowego rządu w nowym kształcie, ze znacznie zmniejszoną liczbą ministerstw. To ma być 14 ministerstw w miejsce 20 obecnie funkcjonujących, więc spore zmniejszenie rządu, zmniejszenie liczby ministrów, ale również wiceministrów, a co za tym idzie: zmniejszenie udziału naszych koalicjantów w rządzie. Przy tym dużym rządzie każdy z koalicjantów (zarówno Solidarna Polska jak i Porozumienie) wskazywał po dwóch ministrów, a teraz będzie to po jednym członku rządu kierującym ministerstwem. Chcemy w strukturze rządu znaczące zmiany – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Wicepremier podkreślił, że jeśli chodzi o program, to podstawowe zadania, jakie rząd chce realizować, to m.in.: szybkie reagowanie na sytuację gospodarczą czy na stan finansów publicznych.

– Kształt rządu został wynegocjowany jeszcze przed kryzysem kilku ostatnich dni. Jest przygotowany. Trwają ostatnie ustalenia dotyczące personaliów, czyli ministrów, którzy będą kierować poszczególnym ministerstwami. Kilku ministrów na pewno się zmieni. Będą nowe twarze w rządzie z tą najważniejszą twarzą, czyli z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim jako wicepremierem rządu. To jest bardzo ważna informacja. (…) Poznanie kształtu rządu jeszcze przed nami. To oznacza, że w rządzie znajdą się liderzy wszystkich trzech partii koalicyjnych: Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia – powiedział minister.

Zdaniem Jacka Sasina, to, że w rządzie znajdą się liderzy: Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia będzie wzmocnieniem rządu politycznie.

– To spowoduje, że w rządzie będą wszystkie ośrodki decyzyjne Zjednoczonej Prawicy i polityczne, czyli trzech liderów, ale również administracyjny w postaci premiera Mateusz Morawieckiego. Wszystkie uzgodnienia będą mogły odbywać się w ramach rządu. To spowoduje, że rząd będzie mógł działać dużo sprawniej, dużo szybciej będą podejmowane decyzje. To jest nam potrzebne, bo wyzwania są przed nami wielkie i potrzeba do tego sprawności – podsumował Jacek Sasin.

Całą rozmowę z udziałem wicepremiera z sobotniej audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj