PAP/Marcin Gadomski

Gdynia: Trwa XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

W Gdyni trwa XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Są to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi oraz dyskusjami panelowymi.

Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to miejsce, w którym mogą się spotkać świadkowie najnowszej historii Polski, twórcy filmowi, inspirowani dziejami walki o niepodległość i widzowie poszukujący filmów o takiej tematyce.

W tym roku ponad 100 filmów walczyło o zakwalifikowanie się do konkursu. Wśród nich znalazła się produkcja TV Trwam.

 – Z największą ciekawością oglądałem tą część poświęconą Pomorzu Gdańskiemu. Sporo wiedziałem o Piaśnicy, o represjach, o wywózkach, ale było sporo informacji, których nie znałem i z wielką przyjemnością je wchłonąłem, przyswoiłem – podkreślał Tomasz Panfil z IPN.

Film dokumentalny pod tytułem „Bądź Wierny, Idź i Pamiętaj” został wyreżyserowany przez Piotra Zarębskiego, wykładowcę WSKIM i Łukasza Bindka z TV Trwam.

– Gratuluje Piotrowi Zarębskiemu, reżyserowi tego filmu, a także TV Trwam, która wyprodukowała tak szeroko obrazowy, pokazujący męczeństwo i historię II wojny światowej i właściwie historię powojenną tego regionu – mówiła Teresa Kaczorowska, historyk, dziennikarz.

Podczas Festiwalu po raz pierwszy swoje etiudy filmowe przedstawią także studenci WSKSIM. Zostanie  zaprezentowanych kilkanaście produkcji, w których poruszone są problemy nurtujące współcześnie młodych adeptów sztuki dziennikarskiej.

TV Trwam News

drukuj