fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Wicemin. M. Romanowski o rosnącej chrystianofobii w Polsce: W zeszłym roku zgłoszono ponad 300 przypadków profanacji, a rok wcześniej 70. To pokazuje, że ignorowanie problemu prowadzi do jego eskalacji

Chrystianofobia stała się w Polsce poważnym i rzeczywistym problemem, mimo że w mainstreamowych, lewicowo-liberalnych mediach można usłyszeć, że jest inaczej. Mamy do czynienia z wieloma przykładami profanacji (…). Jak spojrzymy na statystyki, to zauważymy, że w zeszłym roku zgłoszono ponad 300 takich przypadków, a rok wcześniej 70. Myślę, iż przypadków, które nie zostały zgłoszone, jest znacznie więcej. Ignorowanie problemu prowadzi do jego eskalacji – mówił Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Polsce nasilają się ataki na symbole chrześcijańskie. 31-letni mężczyzna ze Szczecina zamieścił film w mediach społecznościowych, na którym osobiście ścina przydrożny krzyż.

Podobny atak na krzyż miał miejsce w Zielonej Górze.

15 września bieżącego roku kapłan posługujący w Szczecinie został zaatakowany przez agresywnego mężczyznę, który skakał po parafialnym krzyżu i zniszczył przedsionek świątyni.

– Chrystianofobia stała się w Polsce poważnym i rzeczywistym problemem, mimo że w mainstreamowych, lewicowo-liberalnych mediach można usłyszeć, że jest inaczej. Mamy do czynienia z wieloma przykładami profanacji (…). Jak spojrzymy na statystyki, to zauważymy, że w zeszłym roku zgłoszono ponad 300 takich przypadków, a rok wcześniej 70. Myślę, iż przypadków, które nie zostały zgłoszone, jest znacznie więcej. Ignorowanie problemu prowadzi do jego eskalacji – mówił wiceminister Marcin Romanowski.

Niestety polskie służby często stosują taryfę ulgową wobec osób atakujących symbole chrześcijańskie.

– W samym Szczecinie mieliśmy do czynienia z niewykryciem sprawców, w sytuacji kiedy oni oznaczali samych siebie na Facebooku i dodatkowo umieścili nagranie ze złośliwego przeszkadzania w Eucharystii. Dochodzi więc do sytuacji, kiedy prawo po prostu nie jest stosowane – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Na szczęście trafiają się w Polsce sądy i prokuratury, które zwalczają opiłowywanie katolików, do którego nawoływał Sławomir Nitras z PO.

– W Cieszynie doszło do zniszczenia pomnika dzieci nienarodzonych. W tym przypadku zarówno prokuratura, jak i sąd działały w sposób rzetelny, doprowadzając do skazania za zniszczenie mienia – oznajmił gość Radia Maryja.

– Z kolei w przypadku tęczowej flagi na Giewoncie sąd prawomocnie umorzył postępowanie, stwierdzając, że Giewont nie jest miejscem publicznym. Mamy do czynienia z wieloma problemami prawnymi, które wymagają rozwiązania poprzez analizę, badania i szkolenia. W ramach prac resortu sprawiedliwości przygotowujemy specjalny pakiet w tym zakresie – wskazał Marcin Romanowski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem wiceministra Marcina Romanowskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj