fot. Janusz Życzkowski https://twitter.com/CabajJoanna

Profanacja krzyża

W Zielonej Górze doszło do profanacji krzyża. Sprawcą był 31-letni mężczyzna, który nagranie ze zdarzenia zamieścił w mediach społecznościowych. W prokuraturze przyznał, że w internecie założył grupę, która planowała podobne działania w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Zielona Góra, ulica Spawaczy – to tu młody mężczyzna z premedytacją sprofanował przydrożny krzyż.

Moment dewastacji krzyża został nagrany i opublikowany w internecie. Na reakcję długo nie trzeba było czekać. Zielonogórska policja zatrzymała sprawcę – mówił rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

– Mężczyzna ten widokiem policjantów był zaskoczony. Jak stwierdził we wstępnej rozmowie z nimi, działał z góry powziętym zamiarem, z pełną premedytacją. Policjanci zabezpieczyli sprzęt, nośniki informacji, dyski – wyjaśnił rzecznik.

Zatrzymany mężczyzna wcześniej atakował w internecie osoby wierzące. Pisał, że najwyższy czas, by katolicy stali się mniejszością. Nawiązywał do wypowiedzi posła Sławomira Nitrasa z Platformy Obywatelskiej, który domagał się piłowania katolików w Polsce.

– Dobrze, żeby stało się to, mówiąc uczciwie, w sposób nie gwałtowny, racjonalny, a nie na zasadzie pewnej zemsty, ale na zasadzie – to jest uczciwa kara za to, co się stało, musimy was opiłować z pewnych przywilejów, bo jeżeli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeżeli coś się zmieni – powiedział Sławomir Nitras, poseł PO.

Zatrzymany mężczyzna zeznał w prokuraturze, że stworzył w internecie grupę, która planowała wycinanie krzyży w czasie świąt Bożego Narodzenia – poinformowała o tym prokurator Ewa Antonowicz.

– Mężczyzna przyznał się również do tego, że to on był inicjatorem, założycielem grupy, na której zamieszczał swoje wpisy wskazujące na negatywne nastawienie m.in. do stawiania krzyży – powiedziała Ewa Antonowicz, prokurator w Radiu Zielona Góra.

Sławomir Nitras powinien ponieś konsekwencje za swoje słowa – mówiła działaczka pro-life Halszka Bielecka.

– To jest zachowanie, które można uznać za nawoływanie do przestępstwa, do obrazy uczuć religijnych i przede wszystkim ta osoba powinna ponieść surowe konsekwencje – dodała.

Poseł Platformy Obywatelskiej powinien stanowczo odciąć się od swoich słów – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

– Niewątpliwie tego typu słowa, które potem stają się inspiracją do przestępczych działań, powinny spotkać się z należytą reakcją władz partii pana posła Nitrasa, a także niewątpliwie z przeprosinami z jego strony – ocenił minister.

Poseł Nitras nie chciał się odnieść do sprawy. Na pytanie czy przeprosi za swoje skandaliczne słowa zareagował bardzo nerwowo.

– Nie będziecie za mną biegać – mówił Sławomir Nitras, poseł PO.

Profanacja krzyża w Zielonej Górze to kolejny akt wymierzony w katolików w Polsce. We wrześniu 33 letni mężczyzna zdewastował przedsionek kościoła św. Józefa w Szczecinie i pobił księdza. Regularnie profanowane są kapliczki, niszczone elewacje kościołów. Coraz częściej atakowani są też księża.

– To jest kolejny etap tego pokłosia, który zbierają w tym momencie czarne marsze, marsze tzw. strajków kobiet, które obserwowaliśmy jeszcze jesienią ubiegłego roku – zauważył prawnik Marcin Jakóbczyk.

Mężczyźnie zatrzymanemu za profanacje krzyża w Zielonej Górze grozi pięć lat więzienia. Prokuratura nie wyklucza jednak rozszerzenia zarzutów. Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zebrała środki na odnowienie zniszczonego krzyża.

TV Trwam News

drukuj