fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] W. Zięba: Selekcja decydująca o tym, kto się może narodzić, a kto nie, jest przejawem dyskryminacji bezpośredniej i godzi w godność osoby ludzkiej

Segregacja i selekcja, której dokonuje lekarz na podstawie stanu zdrowia dziecka i decyduje, kto się może narodzić, a kto nie, jest przejawem dyskryminacji bezpośredniej i godzi w godność osoby ludzkiej. Wierzymy, że Trybunał Konstytucyjny stanie po stronie życia nienarodzonych dzieci – podkreślał Wojciech Zięba, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Dziś sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mają podjąć decyzję w sprawie oceny konstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej dającej możliwość zabijania nienarodzonych dzieci, u których wystąpiło podejrzenie o chorobę lub niepełnosprawność. [czytaj więcej] 

– Obecnie obowiązująca konstytucja, która została przyjęta w 1997 roku, zawiera trzy zapisy, które stoją w sprzeczności z ustawą dopuszczającą zabijanie nienarodzonych dzieci ze względu na podejrzenie o niepełnosprawności. Mówię o art. 38, który zapewnia każdemu człowiekowi prawo do życia. (…) Art. 30 i art. 32 chronią przed dyskryminacją oraz zapewniają ochronę godności ludzkiej. Segregacja i selekcja, której dokonuje lekarz na podstawie stanu zdrowia dziecka i decyduje, kto się może narodzić, a kto nie, jest przejawem dyskryminacji bezpośredniej i godzi w godność osoby ludzkiej – wskazywał Wojciech Zięba.

Gość „Aktualności dnia” wspomniał, iż istnieją obawy niektórych obrońców życia, że Trybunał Konstytucyjny odwoła rozprawę.

– W sprawie aborcji eugenicznej Trybunał ma obradować w pełnym składzie. To oznacza, według ustawy o organizacji pracy Trybunału Konstytucyjnego, że musi zebrać się jedenastu z piętnastu sędziów, zatem praktycznie jest niemożliwe, żeby jedna trzecia sędziów była chora i aby nie doszło do rozprawy. To są przepisy, ale jesteśmy też ludźmi wierzącymi i wierzymy w potęgę modlitwy – zaznaczył prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zainicjowało akcję modlitewną o mądrość i odwagę dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy będą orzekać w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Nowenna rozpoczęła się 13 października.

– W nowennie, która została zainicjowana przez nasze Stowarzyszenie, wzięło udział ponad 100 tysięcy osób. To jest potężny szturm modlitewny do Boga i mam nadzieję, że zostanie wysłuchany. Wierzymy, że dojdzie do rozprawy i Trybunał Konstytucyjny stanie po stronie życia nienarodzonych dzieci – akcentował Wojciech Zięba.  

Całą rozmowę z Wojciechem Ziębą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj