[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: A. Merkel jest pod wielką presją Alternatywy dla Niemiec

Angela Merkel pomimo utworzenia rządu jest pod wielką presją Alternatywy dla Niemiec – mówił w poniedziałek na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” poseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.

W niedzielę w Brukseli odbył się nieformalny szczyt Unii Europejskiej, który dotyczył problemów migracyjnych. Uczestniczyło w nim 16 przywódców krajów UE. [czytaj więcej] 

Miniszczyt został zwołany przez Komisję Europejską, a więc instytucję UE, która nie ma legitymizacji do tego, aby tego typu szczyty zwoływać – zaznaczył Witold Waszczykowski.

– To Rada Europejska zwołuje szczyty, stąd też słusznie, że prawie połowa państw europejskich nie chciała legitymizować tej polityki uzurpacyjnej KE, która wychodzi poza traktaty – powiedział.

Gość Radia Maryja stwierdził, że spotkanie zostało zwołane z powodu „zmian we Włoszech, gdzie nowe władze zapowiadały masowe odsyłanie emigrantów i uchodźców do Afryki”. Wydaje się, że jednak pewna europejska poprawność polityczna wymusiła na Włochach, aby odejść od tego zamiaru – dodał.

– Prawdopodobnie zaczęto proponować włoskim politykom rekompensaty. Taką rekompensatą miał być powrót do koncepcji relokacji i budowy obozów uchodźczych. (…) Przypomnę również, że teraz są prowadzone negocjacje w UE nad nowym budżetem, w którym przewiduje się wsparcie dla gospodarek południa, które mają walutę euro i przyjmują emigrantów i uchodźców – podkreślił.

Na pytanie, czy takie szczyty świadczą o zawirowaniach na niemieckiej scenie politycznej, polityk odpowiedział, że „Angela Merkel ma taki problem, iż pomimo utworzenia rządu jest pod wielką presją Alternatywy dla Niemiec” (AfD).

– To partia, która zachowuje się jeszcze bardziej antyimigrancko niż CSU. Istnieje więc obawa, że gdyby (…) odbyły się ponowne wybory w Niemczech, to być może CDU/CSU przegrałaby wybory. Na pewno doszłoby do zwiększenia wpływów AfD. Stąd Pani Merkel próbuje podjąć problemy imigracyjne i uchodźcze, aby wytrącić oręż z programu partii AfD – wskazał.

Kolejna rzecz, według b. szefa polskiej dyplomacji, to „problem Komisji Europejskiej, która za prawie rok skończy swoją działalność, a jej lista niezałatwionych spraw jest bardzo długa”.

– Obecnej KE nie udało się załatwić prawie niczego w UE, a przecież miała ambitne plany, aby stworzyć odrębną strefę euro z budżetem, urzędnikami i instytucjami. Chciała uratować Grecję oraz inne kraje południowe itd. (…). (Jean-Claude) Juncker musi wybrać jakieś kwestie, które jeszcze w ostatnich miesiącach funkcjonowania uda mu się połowicznie rozstrzygnąć – mówił Witold Waszczykowski.

Całą rozmowę z Witoldem Waszczykowskim w poniedziałkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl