fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Marszałek Senatu powinien koncentrować się na trosce o Polaków za granicą

Dyplomacja parlamentarna, szczególnie w zakresie Senatu, skupiała się na Polonii. Kraje wschodnie – Litwa, Gruzja czy Kazachstan – były tymi, które były najczęściej odwiedzane. Jestem przekonany, że marszałek Senatu powinien koncentrować się na tej działalności – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam senator PiS, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Za nami pierwsze obrady X kadencji Senatu. Jeden z senatorów PO-KO Marcin Dunin opublikował w sieci wyniki niejawnego głosowania na marszałka Senatu tuż po ich podliczeniu. To sytuacja, która miała miejsce pierwszy raz w historii Senatu III RP. Takie zachowanie jest niedopuszczalne – wskazał Wojciech Skurkiewicz.

– W regulaminie Senatu jest wprost zapisane, że wyniki głosowań imiennych i niejawnych zlicza komisja skrutacyjna, a ogłasza je marszałek. Tym bardziej jest to przykre, że było to pierwsze posiedzenie i tę funkcję dzierżyła marszałek senior. To nie powinno się wydarzyć. Będziemy zgłaszać to zachowanie do komisji regulaminowej. Bez wątpienia był to czyn godzący w powagę Senatu i pani marszałek – podkreślił.

Nowo wybrany marszałek Senatu już zapowiedział wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie – jak mówił – chce się spotkać z senatorami, którzy wspierali opozycję 4 lata temu.

– Spodziewałem się, że pierwszą wizytę złoży w Brukseli i spotka się z Donaldem Tuskiem. Źle by się stało, gdyby marszałek kreował własną politykę zagraniczną, bo kontakty z administracją amerykańską układają się bardzo dobrze. Apelowałbym tutaj o powściągliwość – powiedział wiceminister obrony narodowej.

Ostatnie cztery lata działalności marszałków Sejmu i Senatu obfitowały w różnorakie spotkania z przedstawicielami innych krajów. W swoich obowiązkach Senat ma też zapisaną rolę dbania o Polaków poza granicami kraju.

– Dyplomacja parlamentarna, szczególnie w zakresie Senatu, skupiała się na Polonii. Kraje wschodnie – Litwa, Gruzja czy Kazachstan – były tymi, które były najczęściej odwiedzane. Jestem przekonany, że marszałek Senatu powinien koncentrować się na tej działalności – zaznaczył Wojciech Skurkiewicz.

Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało w Senacie większości, a co za tym idzie – nie ma w nim już swojego marszałka. Wojciech Skurkiewicz zapewnił, że Zjednoczona Prawica pochyla się stale nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

– Nad tym pochyla się kierownictwo PiS i liderzy Zjednoczonej Prawicy. Mieliśmy przed rozpoczęciem się nowej kadencji Sejmu i Senatu wyjazdowe posiedzenie klubu, gdzie również te kwestie były wskazywane. Pojawiło się kilka błędów, na których powinniśmy się uczyć, żeby nie powielać ich w przyszłości, bo przecież przed nami batalia w wyborach prezydenckich – podkreślił senator.

radiomaryja.pl

drukuj