fot. facebook.com

[TYLKO U NAS] W. Kraska: Jeśli koronawirus pojawi się w Polsce – jesteśmy na to przygotowani. Mamy przygotowany proces diagnostyczny i opiekę. Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie

Prędzej czy później pewnie ten wirus pojawi się w Polsce. Ale jesteśmy na to przygotowani, mamy przygotowany proces diagnostyczny i opiekę. Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. Jeśli takie schorzenie im się przytrafi, na pewno się tym w sposób profesjonalny zajmiemy – zapewniał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W kolejnych krajach pojawiają się pierwsze przypadki koronawirusa. Jak do tej pory w Polsce nie ma zagrożenia epidemiologicznego.

Od momentu wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach, potwierdzono ponad 4,5 tysiąca zakażeń i 106 zgonów. [czytaj więcej] 

– Jak do tej pory nie mamy w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa, który jest obecny w Chinach. Mamy kilka przypadków, gdzie jest podejrzenie obecności tego wirusa. Te przypadki są w tej chwili odizolowane w szpitalach zakaźnych. Trwa weryfikacja, czy rzeczywiście te osoby są zakażone. Próbki zostały wysłane do laboratorium w Niemczech, bo jest to laboratorium, które posiada testy. Myślę, że w ciągu 48 godzin będziemy wiedzieli, czy te przypadki są zarażone tym wirusem. Ale także testy, które są wykonywane w Niemczech, myślę, że już niedługo – za jakieś dwa dni – będą już w Polsce, więc wojewódzkie stacje sanepidu będą mogły wykonać takie badania – poinformował Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że występowanie koronawirusów nie jest czymś nowym i miały już miejsce w przeszłości. Objawy zarażenia są podobne do tych, które są obecne w przypadku grypy.

– Jest to wirus, który objawia się podobnie, jak w przypadku wirusów grypy, czyli pierwszymi objawami są objawy dotyczące infekcji dróg oddechowych. Jeżeli mamy temperaturę ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, występuje kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, czasem występuje zapalenie płuc i mamy świadomość, że wróciliśmy właśnie z Chin, mieszkaliśmy w miejscowości Wuhan – czyli w tej miejscowości, gdzie występuje to źródło – albo w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy kontakt z kimś, kto właśnie wrócił z tego rejonu, na pewno powinniśmy się z takimi objawami zgłosić do szpitala zakaźnego – podkreślił sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Waldemar Kraska apelował o rozsądek. Wykluczył także ryzyko zarażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

– Przy tej migracji ludzi, dość łatwego przemieszczania się przez wszystkie granice, należy liczyć się z tym, że ten wirus prędzej czy później w Polsce się pojawi. Dlatego apeluję o zdrowy rozsądek, żeby podejść do tego w sposób racjonalny i nie biec z każdym przeziębieniem do szpitala zakaźnego – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

Zapewnił, że polska służba zdrowia jest przygotowana na pojawienie się koronawirusa w kraju.

– Musimy mieć tę świadomość, że Polska ma bezpośrednie połączenie z Chinami. Dziennie ląduje kilkanaście samolotów z Chin, więc prędzej czy później pewnie ten wirus pojawi się w Polsce. Ale jesteśmy na to przygotowani, mamy przygotowany proces diagnostyczny i opiekę. Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. Jeśli takie schorzenie im się przytrafi, na pewno się tym w sposób profesjonalny zajmiemy – oznajmił rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z Waldemarem Kraską w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj