fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] W. Jaszczur o rozszerzeniu sieci płatnych dróg dla pojazdów ciężarowych: Dodanie nowych kosztów wpłynie bardzo negatywnie na kondycję firm transportowych. Sytuacja jest nie do przyjęcia

Nasze środowisko przewoźników jest bardzo zaniepokojone tym pomysłem. Sytuacja, w której będziemy musieli płacić za przejazd kolejnymi drogami, wiąże się z nowymi kosztami, które nie były zaplanowane. W związku z tym sytuacja ekonomiczna firm transportowych jest bardzo zła. Dodanie nowych kosztów wpłynie bardzo negatywnie na kondycję firm transportowych (…). Jest to dla nas sytuacja nie do przyjęcia. Mam nadzieję, że ktoś to zrozumie i weźmie pod uwagę bardzo trudną sytuację finansową polskich firm transportowych – podkreślił Waldemar Jaszczur, przewoźnik międzynarodowy i krajowy, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sieć płatnych dróg dla pojazdów ciężarowych rozstanie rozszerzona. Chodzi o dodatkowe 1500 km dróg, na których mieliby płacić kierowcy aut ciężarowych. Do sprawy odniósł się Waldemar Jaszczur.

– Nasze środowisko przewoźników jest bardzo zaniepokojone tym pomysłem. Sytuacja, w której będziemy musieli płacić za przejazd kolejnymi drogami, wiąże się z nowymi kosztami, które nie były zaplanowane. W związku z tym sytuacja ekonomiczna firm transportowych jest bardzo zła. Dodanie nowych kosztów wpłynie bardzo negatywnie na kondycję firm transportowych. Tego kosztu nie da się przełożyć na naszego odbiorcę czy zleceniodawcę, bo ich to w zasadzie nie interesuje, więc zarówno w imieniu własnym, jak i wszystkich przewoźników, którzy jeżdżą po polskich drogach, apeluję do głównych decydentów o daleko idący rozsądek związany z wprowadzeniem nowych płatnych dróg. Jest to dla nas sytuacja nie do przyjęcia. Mam nadzieję, że ktoś to zrozumie i weźmie pod uwagę bardzo trudną sytuację finansową polskich firm transportowych – mówił przewoźnik międzynarodowy i krajowy.

Firmy transportowe liczą na porozumienie z konkretnymi ministerstwami i rządem w tej sprawie.

– Nasze środowisko jest chyba jedynym, które jest nastawione na dialog. Jesteśmy chyba ostatnią ze wszystkich branż, która podejmowałaby od razu drastyczne kroki typu strajki, blokady i tak dalej. My chcemy rozmawiać. Dobrze byłoby jednak, gdyby ktoś zrozumiał nasze argumenty. Nie raz i nie dwa próbowaliśmy rozmawiać. Niestety nasze postulaty zostały odłożone na dalszy plan. Mam nadzieję, że w tej sytuacji ktoś zrozumie trudną sytuację polskich firm transportowych i podejmie właściwe kroki – podkreślił Waldemar Jaszczur.

– Od 2 lutego w życie wchodzi drugi etap Pakietu Mobilności, który nałoży na polskiego przewoźnika kolejne koszty i obowiązki. To wszystko bardzo negatywnie wpłynie na kondycję polskich firm transportowych. Apelujemy o daleko idący rozsądek – dodał.

Poszerzenie sieci płatnych dróg będzie potężnym ciosem w budżet poszczególnych firm transportowych.

– Mamy nadzieję, że ktoś znajdzie optymistyczne rozwiązanie dla naszej branży. Ich jest wiele. Na każdym spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa proponujemy bardzo konstruktywne rozwiązania. Dobrze by było, gdyby ktoś zrozumiał, że trzeba coś w końcu zrobić dla naszej branży. Nasza branża już dawno została zapomniana przez władze – powiedział gość Radia Maryja.

Firmom transporotowym ma pomóc tarcza antykryzysowa dla branży transportowej.

– Pytanie, ile firm z niej skorzysta. Bodajże były już dwie takie tarcze, a teraz ma być kolejna. Naprawdę mamy wiele problemów. Trzeba przypomnieć, że transport jest fundamentem całej gospodarki. Wszyscy już zapomnieli o problemach, które nas dotykały, czyli o kilometrowych kolejkach i wielogodzinnym oczekiwaniu. Jeśli towary nie dotarły przez to na czas, to nas spotykały przykre konsekwencje i kary. Nikt o tym nie mówi – podsumował Waldemar Jaszczur.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Waldemara Jaszczura można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj