fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski: Osoby pokrzywdzone w związku z Amber Gold powinny otrzymać zadośćuczynienie

Marcin oraz Katarzyna P. zostali przez sąd uznani za winnych w sprawie prowadzenia działalności bankowej bez stosownej zgody. Jednak sąd nie nałożył jeszcze na nich sankcji. W związku z oszustwami Amber Gold pokrzywdzeni powinni otrzymać ze Skarby Państwa zadośćuczynienie – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’ 15, wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej do spraw Amber Gold.

Trwa odczytywanie uzasadnienia wyroku w sprawie Amber Gold dotyczące  pana Marcina oraz Katarzyny P. [zobacz więcej].

– Usłyszeliśmy jednoznacznie ze strony sądu, że są winni zarzucanych im czynów. Są to trzy zarzuty dotyczące prowadzenia działalności bankowej bez stosownej zgody, oszustwa oraz przestępstwa dysponowane środkami finansowymi znacznej wartości bez właściwego umocowania ze strony klientów. Sąd poinformował – słowami rzecznika – że wyrok ten znajduje się na 9 tysiącach stron maszynopisu i jego czytanie potrwa dosyć długo, ponieważ wyrok trzeba do końca przeczytać – szacowany czas to nawet trzy miesiące. Mogę powiedzieć, że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad tym, aby odczytywanie tego bardzo długiego wyroku było pomijane i zostały przedstawione na piśmie tylko najistotniejsze sprawy – powiedział Tomasz Rzymkowski.

W sprawie Marina oraz Katarzyny P. wiele informacji posiada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– Jest to zadanie dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która w mojej ocenie dysponuje bardzo dużą wiedzą na ten temat. Jeśli jest zainteresowana wyjaśnieniem tej sprawy to droga jest otwarta. Warto, aby Agencja wróciła do dziejącego się postępowania operacyjnego, które zostało przyjęte w czerwcu 2013 roku. Stało się to za sprawą decyzji pana Bartłomieja Sienkiewicza, ówczesnego koordynatora, który zakomunikował to ówczesnemu szefowi ABW, aby ten zespół specjalny, który tropił sprawę, zebrał dosyć dużo informacji na ten temat. Szef ABW, który zeznawał przed komisją był najbardziej wylewny i przekazał najwięcej ciekawych i wiarygodnych informacji – wskazał wiceprzewodniczący komisji do spraw Amber Gold.

Pokrzywdzeni powinni otrzymać zadośćuczynienie za straty poniesione z tytułu Amber Gold – zaznaczył poseł Tomasz Rzymkowski.

– Jestem zwolennikiem tego, aby sąd przystał na racje pokrzywdzonych i Skarb Państwa zapłacił tę brakującą kwotę i zadośćuczynił osobom pokrzywdzonym. Jednak to nie jest nasza wina – zwykłych podatników – żebyśmy za to płacili. Konsekwencje powinni ponieść konkretni urzędnicy, którzy solidarnie musieliby odpowiedzieć za tę stratę, którą w kieszeni klientów Amber Gold czy podatników uczyniły ich działania i zaniechania. Nie mamy tu do czynienia tylko z biernością urzędniczą, ale momentami z wykonywaniem w sposób sprzeczny z prawem konkretnych decyzji – podkreślił gość ,,Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z posłem Tomaszem Rzymkowskim w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj