fot. PAP/Albert Zawada

[TYLKO U NAS] T. Chróstny: Nieodpowiedzialne konsumowanie uruchamia paniki zakupowe, na których korzystają nieuczciwi przedsiębiorcy

Mamy problem z cukrem, ale takie rzeczy przeżywaliśmy również w pandemii. Zakłócenia często wynikają z zakłóceń logistycznych, które są w sieciach handlowych bądź hurtowniach, jakie zaopatrują sklepy. Inną sprawą jest konsumowanie na wyrost. To uruchamia paniki zakupowe, na których korzystają nieuczciwi przedsiębiorcy. Konsumujmy odpowiedzialnie, nie róbmy zakupów na wyrost. Przedsiębiorcom przypominam, że nieuzasadniona reglamentacja stanowi wykroczenie. Wówczas policja może nałożyć mandat na przedsiębiorcę – powiedział Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

 

Od 29 lipca konsumenci będą mogli zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego nawet na 8 miesięcy. Odbywać się to będzie w ramach tzw. wakacji kredytowych.

– Przepisy dotyczą konsumentów, którzy mają zaciągnięty kredyt w polskim złotym na swoje cele mieszkaniowe. (…) Bardzo dużo zależy od nas. Musimy złożyć wniosek i wskazać miesiące, w których chcemy skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. Warto wykorzystać czas [ulgi – red.] w dobrym celu, np. do przygotowania poduszki finansowej na ciężkie czasy czy nadpłaty kredytu, żeby w przyszłości obciążenia finansowe były mniejsze – wskazał Tomasz Chróstny.

Czas trwania tzw. wakacji kredytowych, o jaki konsumenci mogą wnioskować, wynosi od jednego do ośmiu miesięcy. To od kredytobiorcy zależy, jak długo będzie korzystał z ulgi.

– W tym roku z tzw. wakacji kredytowych można skorzystać w sierpniu i we wrześniu. Są określone miesiące w czwartym kwartale tego roku oraz po jednym miesiącu wskazanym przez konsumenta w każdym kwartale przyszłego roku. Możemy więc wybrać, który miesiąc w danym kwartale jest dla nas korzystniejszy. Wówczas możemy zastanowić się, czy w danym miesiącu będą czekały nas większe wydatki i chcemy wtedy skorzystać z tego rozwiązania – wyjaśnił prezes UOKiK.

– Bank nie ma podstaw, aby pobrać inne opłaty. Jest to nieodpłatny przywilej ustawowy. W tym czasie nie są pobierane odsetki. Raty nie przepadają. Będą przez nas płacone w przyszłości – dodał.

Tomasz Chróstny został także zapytany o dostępność cukru na polskim rynku. Jak powiedział, „mamy problem z cukrem, ale takie rzeczy przeżywaliśmy również w pandemii”.

– Problemy często wynikają z zakłóceń logistycznych, które są w sieciach handlowych bądź hurtowniach, jakie zaopatrują sklepy. Jeżeli konsumujemy na wyrost, wtedy może brakować innym. To uruchamia także paniki zakupowe, na których korzystają nieuczciwi przedsiębiorcy, podnosząc ceny. W warunkach wolnego rynku to przedsiębiorca decyduje o cenie. W tego typu sytuacjach jako konsumenci nie musimy robić zakupów w tak dużych ilościach. Konsumujmy odpowiedzialnie, nie róbmy zakupów na wyrost. Przedsiębiorcom przypominam, że reglamentacja produktów jest możliwa tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w stanie nadzwyczajnym. Musi to się dziać w sposób uzasadniony przez sklep. Nieuzasadniona reglamentacja stanowi wykroczenie. Wówczas policja może nałożyć mandat na przedsiębiorcę – podkreślił prezes UOKiK.

Cała rozmowa z Tomaszem Chróstnym dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl