fot. PAP/Rafał Guz

Polacy z Ukrainy otrzymają dodatkową pomoc od państwa

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, Jan Dziedziczak, poinformował o specjalnych programach pomocy oferowanej uchodźcom z Ukrainy posiadającym Kartę Polaka oraz ich rodzinom. Stanowią one rozwinięcie rządowego programu pomocy ukraińskim uchodźcom.

Społeczność polska na Ukrainie szacowana jest na od 500 tys. do ponad  miliona osób. Najważniejszym obszarem pobytu Polaków na Ukrainie jest Ukraina Zachodnia i Środkowa, niemniej środowiska polskie istnieją i działają także na wschodzie kraju. Dzięki decyzji rządu Jarosława Kaczyńskiego od 2008 roku nasi Rodacy mieszkający na Ukrainie mają możliwość uzyskiwania Karty Polaka, dokumentu oficjalnie potwierdzającego przynależność do narodu polskiego. Zgodnie z Ustawą o Karcie Polaka jej posiadaczom przyznano szereg przywilejów i świadczeń jak np. bezpłatną wizę do Polski, prawo do pracy, a także podjęcia decyzji o osiedleniu w Polsce, specjalne świadczenia pieniężne oraz szybką ścieżkę uzyskania polskiego obywatelstwa. Od 2008 roku Kartę Polaka wydano na Ukrainie prawie 150 tys. osób, z czego ponad 70 tys. w Konsulacie we Lwowie.

W związku z tym Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą od 24 lutego podjął szereg działań pomocowych skierowanych właśnie do tej grupy osób – naszych rodaków z Ukrainy oraz ich najbliższych, którzy uciekając przed wojną, znaleźli schronienie w Polsce. Działania te stanowią rozwinięcie – w duchu Karty Polaka – ogromnego programu rządowego skierowanego do wszystkich uchodźców z Ukrainy.

Na polecenie Pełnomocnika Rządu trzy największe organizacje pozarządowe działające na rzecz Polonii i Polaków za granicą – Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska – od 1 marca 2022 roku realizują specjalny program „Pomoc Polakom z Ukrainy”. Projekt obejmuje m.in. wypłatę jednorazowych świadczeń finansowych, utworzenie centralnego biura koordynacyjno-informacyjnego ze specjalną infolinią dotyczącą świadczeń w zakresie pobytu, zdrowia, kwestii prawnych i nauki języka polskiego, utworzenie 13 lokalnych punktów pomocowo-konsultacyjnych na terenie Polski oferujących m.in. wsparcie konsultacyjno-adaptacyjne, pomoc doraźną (np. lekarzy, prawników, tłumaczy przysięgłych, psychologów) oraz kursy języka polskiego dla osób dorosłych, jak i opłacenie kursów adaptacji zawodowej.

Równolegle na Ukrainie realizowanych jest szereg programów dla rodaków, którzy pomimo wojny zdecydowali się nie opuszczać swoich domów. Prowadzą je Fundacja „Wolność i Demokracja”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Fundacja Polski Zespół Humanitarny oraz Stowarzyszenie „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur”. Obejmują one m.in. pomoc w ewakuacji z zagrożonych terenów, wsparcie medyczne oraz żywnościowe, pomoc rzeczową i finansową dla organizacji polskich na Ukrainie, polonijnych liderów i parafii rzymskokatolickich. 15 ośrodków polonijnych na Ukrainie pełni funkcję centrów koordynacyjno-pomocowych z przeznaczeniem (w zależności od potrzeb) na organizację punktów medycznych, jadłodajni, transportu oraz zakup niezbędnych produktów i usług.

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą\radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl