fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] St. kpt. K. Batorski: W ciągu doby niemal 15 tys. strażaków ratowało mienie i zdrowie Polaków

W ciągu ostatniej doby niemal 15 tys. strażaków prowadziło działania w całym kraju, aby ratować mienie, ale też zdrowie i życie mieszkańców przed podtopieniami – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

W ostatnich dniach w Polsce występowały nasilone opady deszczu i burze. St. kpt. Krzysztof Batorski zaznaczył, że skala zniszczeń na terenie kraju jest znaczna.

– Strażacy przeciętnie interweniują około 2 tys. razy na dobę w całym kraju. Natomiast od kilku dni liczba dobowych interwencji wynosi prawie 4 tysiące. W ostatniej dobie to ponad 2,1  tys. interwencji związanych z warunkami pogodowymi. (…) Strażacy starają się zabezpieczać budynki, umacniać wały, aby woda nie przedostawała się do budynków i nie zalewała piwnic. Te działania to też pompowanie wody z piwnic. W ciągu ostatniej doby niemal 15 tys. strażaków prowadziło działania w całym kraju, aby ratować mienie, ale też zdrowie i życie mieszkańców przed podtopieniami – powiedział gość Radia Maryja.

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej zaznaczył, że „praw fizyki nie możemy oszukać”.

– Woda to często potężne masy. Metr sześcienny waży około tony. Taki strumień, który zmienia się nagle w rwącą rzekę, to setki ton wody przemieszczanych w ciągu jednej sekundy. To potężna siła, która może zniszczyć wszystkie przeszkody, jakie pojawią się na drodze – wyjaśnił.

Na pytanie o to, jak można zabezpieczyć się przed tym żywiołem, st. kpt. Krzysztof Batorski wskazał, że można to zrobić „w ograniczonej skali”.

– Jeśli mieszkamy w terenie depresyjnym czy w nisko położonych obszarach, pozostaje tylko zabezpieczenie piwnic, odpowiednie izolacje, a nawet obwałowania. Jeżeli pojawia się sytuacja, kiedy woda dostaje się do domostw, najcenniejsze przedmioty należałoby przenieść na wyższe kondygnacje. Woda zawsze znajdzie miejsce, jeśli izolacja będzie nieszczelna. Planując budowę domu czy innych budynków, warto przewidzieć, w jakim terenie to robimy, bowiem jest bardzo dużo błędów projektowych, budowle stawiane są w miejscach, gdzie często występują podtopienia lokalne – podkreślił gość Radia Maryja.

Cała rozmowa ze st. kpt. Krzysztofem Batorskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl