fot. PAP/Darek Delmanowicz

PSP: w dwie ostatnie doby strażacy zmierzyli temperaturę u ponad 40 tys. osób

W ciągu dwóch ostatnich dób strażacy dokonali pomiarów temperatury u ponad 40 tys. osób przekraczających polską granicę – poinformował rzecznik prasowy KG PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował, że we wtorek i w środę łącznie 254 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pracujących w 60 punktach kontrolnych dokonało pomiaru temperatury u ponad 40 tys. podróżnych, którzy przekroczyli granicę z Polską w niemal 13 tys. pojazdów.

Krzysztof Batorski dodał, że strażacy pomagają w ten sposób służbom medycznym, straży granicznej, policji, ITD, KAS oraz wojsku, którzy są zaangażowani w działanie punktów kontrolnych.

Jak informował w środę, w działania na granicy zaangażowani są strażacy z komend powiatowych, zaś pomiarów temperatury dokonują głównie strażacy, którzy są jednocześnie ratownikami medycznymi. Dodał, że mają oni do dyspozycji termometry, które zostały przekazane przez wojewodów , a także należące do PSP specjalne ubrania ochronne. Strażacy działają zarówno na granicy wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Dodatkowo w pobliżu 41 szpitali straż pożarna ustawiła namioty, które w razie potrzeby posłużą jako mobilne izby przyjęć.

W środę rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Agnieszka Golias poinformowała, że zgodnie z zapowiedzią kontrola sanitarna jest już prowadzona na wszystkich odcinkach polskiej granicy. Dodała, że na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej. Natomiast na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdzające do Polski, również pasażerowie pociągów.

Na granicy z Niemcami kontrola sanitarna prowadzona jest w dwóch lokalizacjach w Świnoujściu, a także w Lubieszynie, Kołbaskowie, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu.

Na granicy w Czechami podróżni kontrolowani są w Gorzyczkach, a na granicy z Litwą – w Budzisku i Ogrodnikach. SG informowała również, że zgodnie z zaleceniem szefa MSWiA zostaną utworzone kolejne punkty na czeskiej i słowackiej granicy.

Kontroli sanitarnej poddawani są także podróżni na terenie baz promowych w Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku. W działanie punktów kontrolnych zaangażowane są służby medyczne, straż graniczna, straż pożarna, policja, ITD, KAS oraz wojsko.

PAP

drukuj