fot. twitter.com/Stanislaw_Szwed

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o waloryzację

Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o waloryzację. Chcemy utrzymać ją przynajmniej na tym samym poziomie – jeśli chodzi o minimalne emerytury – tak jak było w tym roku, ale ostateczne dane jak to będzie wyglądało, będziemy znać w przyszłym roku – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Podczas audycji „Aktualności Dnia” wiceminister mówił o wsparciu dla seniorów, urlopach macierzyńskich i wskaźniku dzietności w Polsce.

W przyszłym roku średnia emerytura i renta wzrośnie o ponad 70 zł.  Tak wynika z prognozowanego wskaźnika waloryzacji – poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z ustawą mechanizm przewiduje podnoszenie świadczeń o wskaźnik inflacji powiększony o 20 proc. wzrostu realnych wynagrodzeń [zobacz więcej]. 

Stanisław Szwed zapewnił, że rząd nie rezygnuje z waloryzacji rent i emerytur oraz wspierania osób starszych.

Oczywiście utrzymujemy waloryzację, nie ma żadnego zagrożenia, mamy zapisane prawie 8 mld zł na przyszłoroczna waloryzację w projekcie budżetu na 2020 rok. Przygotowujemy na pierwsze 100 dni rządu ustawę o 13 emeryturze, także wszystkie zapowiedzi, które składaliśmy w czasie kampanii wyborczej będą oczywiście realizowane. Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o waloryzację. Chcemy utrzymać ją przynajmniej na tym samym poziomie – jeśli chodzi o minimalne emerytury – tak jak było w tym roku, ale ostateczne dane jak to będzie wyglądało, będziemy znać w przyszłym roku – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Gość „Aktualności dnia” mówił również o coraz większym zainteresowaniu w Polsce urlopem ojcowskim.

– Zwiększa się liczba ojców, którzy korzystają z urlopu ojcowskiego, on jest obligatoryjny, czyli można korzystać w ciągu pierwszych dwóch lat urodzenia dziecka, urlop ten można też podzielić na po jednym tygodniu. […] Drugą formą jest możliwość wykorzystywania wspólnie z mamą urlopu rodzicielskiego, jako urlop przysługujący po urodzeniu dziecka do jednego roku i ojcowie też mogą z tego urlopu skorzystać. Ta liczba wzrasta, ale ponad 90 proc. z urlopu rodzicielskiego korzystają mamy, czyli ta tradycja się w Polsce nie zmienia – mówił wiceminister Stanisław Szwed.

Polityk odniósł się również do wskaźnika dzietności w Polsce.

– Wzrastają nam wskaźniki dzietności, bo w 2015 roku wskaźnik dzietności był na poziomie 1,27 – czyli na 100 kobiet rodziło się 127 dzieci – w ubiegłym roku było to 1,46, jednak w roku 2018 w liczbach bezwzględnych spadła liczba rodzących się dzieci, ale w 2017 roku mieliśmy od dawna przekroczoną granice 400 tys. urodzin dzieci. Ten spadek wynika z tego, że wpadliśmy w niż demograficzny, jeśli chodzi o mamy, które mogą rodzić. Tylko w ciągu lat 2017-2018 jest 80 tys. mniej kobiet w wieku rozrodczym, stąd też jest ten spadek – zaznaczył wiceminister Sławomir Szwed.

Całą rozmowę z wiceministrem Stanisławem Szwedem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl