fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Najprawdopodobniej w czerwcu rząd zaproponuje korektę ustawy ograniczającej handel w niedzielę

Najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca rząd zaproponuje korektę ustawy ograniczającej handel w niedzielę – powiedział wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Poprawka ma odpowiedzieć m.in. na problem omijania prawa poprzez rozszerzanie działalności o prowadzenie placówek pocztowych przez jedną z sieci sklepów.

Podczas czerwcowego spotkania z przedstawicielami branży handlowej, organizacji związkowych oraz inicjatorów obywatelskiego projektu noweli podsumowane zostanie dotychczasowe funkcjonowanie ustawy.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, że omówione zostaną też rozwiązania dotyczące przypadków omijania prawa.

– Padły z naszej strony deklaracje, że choćby sesja związana z omijaniem prawa, że jedna z sieci handlowych chce zamienić sklepy na placówki pocztowe, jest niedopuszczalne. Tutaj będzie trzeba doprecyzować ustawę. Zaproponujemy na tym spotkaniu taką korektę. Zobaczymy, czy jeszcze jakieś inne propozycje tego spotkania będą brane pod uwagę. Na dzisiaj „Solidarność” zgłasza też postulat dot. wydłużenia doby pracowniczej czy kwestię związaną z innymi przypadkami, które się zdarzały – powiedział Stanisław Szwed.

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedzielę, w tym roku w każdym miesiącu są dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Dlatego też w dwie najbliższe niedzielę będzie możliwość zrobienia zakupów.

Od 1 stycznia 2019 r. handel będzie dozwolony tylko w ostatnią niedzielę miesiąca a od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu.

Za złamanie zakazu grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

RIRM

drukuj