J. Sasin: Gospodarczym fundamentem państwa są małe i średnie firmy

Gospodarczym fundamentem państwa są małe i średnie firmy – powiedział w sobotę w Toruniu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Dodał, że rząd stara się zmieniać i czynić bardziej przyjaznym otoczenie podatkowe i prawne otaczające przedsiębiorstwa.

Jacek Sasin jest gościem XX Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, która odbywa się w Toruniu.

„Potrzebujemy poparcia Polaków w kraju i za granicą, żeby Polska stała się krajem przyjaznym dla inwestorów, przyjaznym dla polskiego kapitału, którego nam bardzo w Polsce potrzeba, który w wielu krajach bogatszych dziś od Polski budował się przez dziesięciolecia. My jesteśmy państwem, które w ostatnich stuleciach było dotknięte przez wiele nieszczęść. Mieliśmy trudniej, gorzej, pod górę. Najpierw były zabory, później straszliwy okres II wojny światowej, a wreszcie okres komunizmu, który, mówiąc eufemistycznie, nie sprzyjał przedsiębiorczości, temu, żeby powstawały i rozwijały się polskie firmy. Po 1989 roku było również wiele zakrętów i raf dla polskich przedsiębiorstw i inwestorów” – podkreślił Jacek Sasin.

Jego zdaniem dzisiaj Polska jest w momencie, w którym zdano sobie sprawę, jak ważnym fundamentem rozwoju są małe i średnie przedsiębiorstwa. Podkreślił, że rząd stara się polepszać otoczenie prawne i podatkowe, bo to są najważniejsze bariery dla rozwoju dla biznesu. Dodał, że władzom zależy na ekspansji firm z polskim logo na rynki światowe.

„Zdajemy sobie sprawę, wbrew temu, co niektórzy mówią, że kapitał ma narodowość. Dlatego tak ważne jest wspieranie polskiej przedsiębiorczości i zachęcania państwa do tego, żebyście pomyśleli o inwestowaniu swojego nagromadzonego kapitału w Polsce. Chcemy tworzyć do tego odpowiednie warunki. Dlatego przyjęliśmy cały pakiet ustaw nazwany >>Konstytucją dla biznesu<<. Ten pakiet ustaw wszedł w życie od 1 maja i przede wszystkim tworzy przyjazne otoczenie prawne dla biznesu” – mówił Sasin.

Dodał, że system prawny ma być skierowany ku przedsiębiorcy, a nie przeciwko przedsiębiorcy. Przypomniał o zapowiedziach premiera Mateusza Morawieckiego o obniżce podatku CIT, a także uelastycznienia składek na ubezpieczenie społeczne.

„To dotychczas było wyzwaniem dla wielu małych polskich firm. Chcemy te działania kontynuować. Są one dobrym początkiem i prognostykiem na to, aby w Polsce warto było inwestować i prowadzić firmy. Premier Morawiecki nie mógł przybyć na kongres osobiście, ale poprosił o pozdrowienia państwa i zapewnił o wielkiej przychylności i uwadze, z jaką śledzi to wszystko, co dzieje się w gospodarce – nie tylko tu w Polsce, ale i w prowadzonych przedsiębiorstwach na całym świecie” – stwierdził szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Sasin wskazał, że Toruń staje się drugim po Warszawie centrum, gdzie ludzie spotykają się w ważnych sprawach.

„Dziękujemy prezydentowi Michałowi Zaleskiemu za gościnność” – zakończył polityk.

Organizatorem konferencji jest Fundacja Polonia Gospodarcza Świata. Biorą w niej udział Polacy mieszkający w 30 krajach świata. Obrady odbywają się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl