fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] Wicemin. S. Szwed: Jednym z priorytetów programu „Aktywni plus” są relacje międzypokoleniowe. Wszystko ma dążyć do tego, żeby seniorzy aktywnie spędzali czas

Jednym z priorytetów są relacje międzypokoleniowe. Wszystko ma dążyć do tego, żeby seniorzy aktywnie spędzali czas. Nabór w ministerstwie trwa do 22 lutego. Organizacje mogą składać wnioski przez specjalny generator. Następnie komisja konkursowa rozstrzyga o realizacji programu. Mamy przewidziane 40 mln złotych na tegoroczną edycję – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozpoczęło kolejną edycję programu „Aktywni plus”. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja zaznaczył, że program jest bardzo ważny dla polskiego społeczeństwa.

– 1 lutego rozpoczęliśmy kolejną edycję programu „Aktywni plus”. To jest program dla osób starszych skierowany do organizacji pozarządowych na działania „miękkie”, które pomagają seniorom aktywnie spędzać czas. To różnego rodzaju warsztaty, wycieczki, ale też nauka, choćby nowych instrumentów dotyczących cyfryzacji i informatyzacji. Jednym z priorytetów są relacje międzypokoleniowe (…). Wszystko ma dążyć do tego, żeby seniorzy aktywnie spędzali czas. Nabór w ministerstwie trwa do 22 lutego. Organizacje mogą składać wnioski przez specjalny generator. Następnie komisja konkursowa rozstrzyga o realizacji programu. Mamy przewidziane 40 mln złotych na tegoroczną edycję – podkreślił wiceszef ministerstwa rodziny.

Warto zwrócić uwagę na to, kto może się ubiegać o środki.

– To wszystkie organizacje pozarządowe, które są wpisane również w rejestr organizacji pożytku publicznego, organizacje kościelne, jak np. Caritas czy inne jednostki współpracujące z osobami starszymi. Program jest skierowany do osób starszych, czyli granica wieku wynosi 60 i 65 lat – wyjaśnił wicemin. Stanisław Szwed.

W drugim kwartale 2023 roku emerytów i rencistów czeka rekordowa podwyżka świadczeń. [zobacz] 1 marca ruszy coroczna waloryzacja. [więcej] 

– Przyjęliśmy waloryzację kwotowo-procentową. Najniższe świadczenie wzrasta o co najmniej 250 zł brutto, czyli najniższa emerytura od 1 marca będzie wynosiła 1588 zł i 44 grosze. Kwota podwyżki w wysokości 250 zł jest gwarantowana. Później jest waloryzacja procentowa. Będzie ona na poziomie 14,8 proc., czyli niespełna 15 procent. To jest jeden procent więcej, niż przewidywaliśmy. 1 marca wszystkie uprawnione osoby, które otrzymują świadczenia emerytalno-rentowe, będą miały z urzędu przeprowadzoną waloryzację. Przewidujemy, że to będzie ponad 42 mld zł, które zostaną skierowane do naszych seniorów. Nie trzeba składać żadnych wniosków. Automatycznie wszystkie świadczenia osób, które nabyły uprawnienia do końca lutego, są uprawnione do waloryzacji – wskazał gość audycji „Aktualności dnia”. 

Jeśli chodzi o politykę senioralną, to z działań resortu rodziny można zaobserwować, że resort dba o Polaków po 60. i 65. roku życia. Polityk wskazał, że na wsparcie materialne dla seniorów rząd przeznacza w 2023 r. ponad 72 mln złotych.

– Jeżeli mówimy o waloryzacji (rent i emerytur – red.), to warto przypomnieć, że mamy dodatkowe świadczenie tzw. trzynastą emeryturę w wysokości najniższej emerytury. Będzie ona wypłacona 1 kwietnia. Mamy już ją wpisaną w ustawę i są na nią zapewnione środki w budżecie państwa. Przygotowaliśmy kolejną ustawę dotyczącą świadczenia tzw. czternastej emerytury. Była ona corocznie przyznawana, a teraz chcemy ją wpisać na stałe. Jej wypłata byłaby na przełomie sierpnia i września. Będzie ona wypłacana na tych samych zasadach co w 2022 roku – podkreślił wicemin. Stanisław Szwed.

Całą rozmowę z wicemin. Stanisławem Szwedem z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl