fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Prof. W. Wysocki: To, co uczyniła opozycja, to jest zwykły kundlizm i małostkowość

Jakbym miał chwilę uniesienia poetyckiego, to powiedziałbym, że ogary poszły w las, ale to nie są ogary, a zwykła psiarnia, bo to, co uczyniła opozycja, to jest zwykły kundlizm i małostkowość. Brak im racjonalnego myślenia, jeżeli można liderów opozycyjnych w ogóle o to posądzać – mówił prof. Wiesław Wysocki, historyk i wykładowca UKSW w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. Wiesław Wysocki zwrócił uwagę na początki polskiego parlamentaryzmu.

– Moim zdaniem polski parlamentaryzm ma swój początek w gruncie rzeczy od chrztu, dlatego że społeczeństwo polskie kształtowało się na dwóch filarach: duchu wolności i etosie chrześcijańskim. Te dwa filary zostały ze sobą tak bardzo związane, że jeżeli ktoś będzie chciał je od siebie rozdzielić, to ma krew pod siekierą – te słowa powiedział Stefan Żeromski u progu wolności, który przecież z powodów rodzinnych przeszedł na kalwinizm, ale pozostał wrażliwy na sprawy polskie – powiedział wykładowca akademicki.

Dzisiaj wreszcie próbujemy przestać korzystać tylko i wyłącznie ze wzorców parlamentaryzmu anglosaskiego, mówiąc, że jest on wzoremdodał.

– My powinniśmy coraz częściej mówić, że mamy własne wzorce i Rzeczpospolita Wenecka, Republika Szwajcarska i Rzeczpospolita Polska to są wzory dla całej Europy, zwłaszcza iż wydaliśmy akty nieprawdopodobnej wagi. Mam tutaj na myśli przede wszystkim colloquium charitativum wydane w Warszawie w okresie, kiedy państwa dosłownie płonęły w ogniu walk religijnych. W naszym kraju różnowiercy potrafili gwarantować sobie wzajemnie prawa i starano się gasić stosy, które zapłonęły w innych krajach – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

Prof. Wiesław Wysocki zwrócił uwagę na to, jak wielką wartość miała uchwalona w Polsce „pierwsza nowoczesna konstytucja”.

– To właśnie w Polsce uchwalono pierwszą nowoczesną konstytucję. Niestety trwała niespełna rok, ale ona się pojawiła i była jakimś nawiązaniem dla wielu innych różnych społeczności, które później naśladowały i były pod jej wielkim wrażeniem. To jest nasz wspaniały dorobek, a gdybyśmy jeszcze uwzględnili dorobek II RP, to naprawdę mamy czym dzisiaj Europę zadziwiać – podkreślił historyk.

Całość programu z udziałem prof. Wysockiego można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj