fot. PAP/Łukasz Gągulski

[TYLKO U NAS] Prof. W. Osadczy: Banderyzm nie ustąpił, tylko się nasila

Banderyzm, który nastąpił po przewrocie z 2014 r. nie ustąpił, a tylko się nasila. Dyplomacja ukraińska wykonuje zadanie gloryfikacji formacji, które kolaborowały z III Rzeszą, które są winne zbrodni Holokaustu i ludobójstwa na ludności polskiej – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Włodzimierz Osadczy, historyk specjalizujący się w tematyce kresowej.

W czwartek Andrij Melnyk, ukraiński ambasador w Niemczech określił decyzję o upamiętnieniu w Berlinie polskich ofiar niemieckich zbrodni wojennych mianem „otwarcia puszki Pandory”. Zdaniem dyplomaty Ukraina była podmiotem w podobny sposób pokrzywdzonym przez Niemcy jak II Rzeczpospolita i także zasługuje na podobną formę upamiętnienia.

 – To nie pierwsza jego wypowiedź, w której on nie mniej, nie więcej, tylko oskarża władze niemieckie. 2 lutego na łamach „Rheinische Post” oskarżył prezydenta Franka-Waltera Steimeiera o „niebezpieczne wypaczenie historii”, gdy chodzi o podejście władz niemieckich do oceny II wojny światowej i rzekome pominięcie Ukrainy jako podmiotu II wojny światowej – wskazał historyk.

Zaznaczył, że w czasie rozpoczęcia II wojny światowej Ukraina nie istniała jako państwo – obecne ziemie ukraińskie należały wówczas do Polski i ZSRR. Prof. Włodzimierz Osadczy zwrócił uwagę, że nie istniały wówczas nawet ruchy dążące do uzyskania przez Ukraińców jakiejś formy autonomii w strukturach Armii Czerwonej, więc nie można o nich mówić jako o osobnej stronie walczącej z Niemcami.

– Nie była to strona walcząca jako byt polityczny – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Ponadto na Ukrainie ma miejsce gloryfikacja formacji otwarcie kolaborujących z III Rzeszą.

– Wiemy, że te formacje w tej chwili są zachwalane w ośrodku oficjalnej propagandy państwa ukraińskiego, gloryfikującego banderyzm. Banderyzm, który nastąpił po przewrocie z 2014 r. nie ustąpił, a tylko się nasila – zwrócił uwagę prof. Włodzimierz Osadczy.

Ogromną rolę w propagowaniu tej niebezpiecznej (bo m.in. negującej lub usprawiedliwiającej ludobójstwo) ideologii odgrywa ukraińska dyplomacja.

– Dyplomacja ukraińska wykonuje zadanie gloryfikacji formacji, które kolaborowały z III Rzeszą, które są winne zbrodni Holokaustu i ludobójstwa na ludności polskiej. Chce się przemycić do międzynarodowego użytku ideologię, która zdominowała wewnętrzną przestrzeń ukraińską – mówił rozmówca Radia Maryja.

Tego typu postawa dyplomatów ukraińskich nie spotyka się jednak z żadną krytyką.

 –  Przypomnijmy choćby zeszłoroczną wypowiedź ambasadora Ukrainy, który podczas upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Kresach obarczył winą za te zbrodnie nikogo innego, jak II Rzeczpospolitą, która rzekomo prowadziła nie taką politykę, jaką powinna była prowadzić, stąd też poniosła tego konsekwencję. Narracja rodem z III Rzeszy. Narracja, którą w swoim czasie uzasadniano zagładę Żydów. Proszę zwrócić uwagę, że nie widzimy ani nie słyszymy żadnej należytej reakcji ze strony dyplomacji polskiej. To jest już standard – zwrócił uwagę historyk.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl