fot. TV Trwam News

Prof. W. Osadczy: Relacje rosyjsko – amerykańskie są jedną z największych intryg współczesnej dyplomacji

Relacje rosyjsko – amerykańskie są jedną z największych intryg współczesnej dyplomacji – powiedział prof. Włodzimierz Osadczy. Ekspert ds. wschodnich odniósł się w ten sposób do pierwszego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, Siergiejem Ławrowem.

Biały Dom po rozmowach poinformował, że prezydent Trump chce współpracy obu państw w celu zakończenia konfliktu w Syrii. Podkreślił, że Rosja powinna wywrzeć wpływ na reżim Baszara el-Asada i Iran.

Prezydent Trump zapewnił, że jego administracja pozostanie zaangażowana w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Prezydent podkreślił, że Rosja jest odpowiedzialna za pełną realizację porozumień z Mińska.

Prof. Włodzimierz Osadczy w tym kontekście zwrócił uwagę, że trwają wielkie geopolityczne targi, a polityka USA wobec Rosji ulega przemianom.

– Panuje jakieś dziwne zacisze od dłuższego czasu w tym obszarze. Uszanowaniem tego zacisza było spotkanie Sekretarza Stanu z Władimirem Putinem kilka tygodni temu i spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych Rosji z prezydentem Trumpem. Wszystko to są ślady tego, że trwają dość poważne negocjacje. Cały czas jesteśmy w oczekiwaniu na to, jak się ułożą relacje amerykańsko-rosyjskie, dlatego że wszystkie te dość radykalne stwierdzenia, które brzmiały i w kontekście absolutnie prorosyjskim czy to w kontekście absolutnie krytycznym w stosunku do Rosji, (…) nie odzwierciedlają tego, jaka polityka jest przygotowywana – powiedział prof. Włodzimierz Osadczy.

Rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem – jak poinformował szef rosyjskiej dyplomacji – dot. przede wszystkim planu złagodzenia konfliktu w Syrii. Chodzi o wprowadzenie tzw. stref bezpieczeństwa na obszarze konfliktu.

Wczoraj Siergiej Ławrow rozmawiał także z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem o sposobach rozwiązania konfliktu w Syrii oraz o zagadnieniach w amerykańsko-rosyjskich stosunkach dwustronnych.

Minister poinformował, że Trump i prezydent Rosji Władimir Putin spotkają się w lipcu w Hamburgu podczas szczytu G20.

RIRM

drukuj