fot. PAP/EPA

Współpraca Rosji z Białorusią

Białoruś zacieśnia współpracę z Rosją. Przywódcy obu państw zatwierdzili 28 programów pogłębienia integracji.

W czwartek odbyło się posiedzenie Rady Najwyższej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. W spotkaniu online wziął udział Władimir Putin, prezydent Rosji. Mówił, że Rosja wspólnie z Białorusią „będzie przeciwdziałać ingerencjom w sprawy wewnętrzne państwa związkowego”. Wskazał na potrzebę pogłębionej integracji obu państw.

– Niestety w wielu obszarach integracji na obszarze postsowieckim pozostajemy w tyle. Nie wykorzystujemy w pełni możliwości i przewag, które dostaliśmy z czasów Związku Radzieckiego. Mówię o wspólnej infrastrukturze, wspólnych sieciach energetycznych, języku rosyjskim, który jednoczy i pozwala nam łatwo komunikować się ze sobą. Ale jeśli chodzi o budowanie Państwa Związkowego, posunęliśmy się bardziej niż w innych dziedzinach – powiedział Władimir Putin.

W silnej integracji Białorusi i Rosji szansy dla siebie szuka reżim Aleksandra Łukaszenki.

– Państwo Związkowe jest dla Białorusinów najwyższym priorytetem. Wspólnie stworzyliśmy unikalny model integracji, który zapewnia równouprawnienie Rosjanom i Białorusinom, zwiększa współpracę gospodarczą. Aktywnie współpracujemy w różnych dziedzinach i liczymy na rozszerzenie zjednoczonej integracji – podkreślił Aleksander Łukaszenka.

Według medialnych doniesień Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka zatwierdzili zaktualizowaną doktrynę wojenną i koncepcję migracyjną Państwa Związkowego. Dodatkowo podpisali 28 map integracyjnych i wyrazili potrzebę wzmocnienia wojsk obszaru poradzieckiego. Obaj przywódcy zgodnie podkreślają, że póki co głównym celem jest integracja gospodarcza.

„Takie sprawy jak wspólne organy ponadpaństwowe, wspólny parlament czy jedna waluta <<na razie>> nie są brane pod uwagę” – informowały wcześniej władze w Mińsku.

TV Trwam News

drukuj