Prof. W. Osadczy o chęci usunięcia przez ROL lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich: Ukraina po raz kolejny upokarza Polskę

Ukraina zażądała usunięcia lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Oświadczenie w tej sprawie przyjęła wczoraj Rada Obwodowa Lwowa. Jej członkowie uznali, że posągi to „symbol polskiej okupacji Lwowa”, a lwy postawiono nielegalnie.

W uzasadnieniu czytamy, że ustawianie pomników odbywa się na tle niszczenia ukraińskich monumentów na terytorium Polski. Zdaniem Rady Obwodowej Lwowa jest to prowokacja Ukrainy, która doprowadzi do pogorszenia się polsko – ukraińskich stosunków.

Do sprawy odniósł się prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jego zdaniem Ukraina po raz kolejny upokarza Polskę.

– Trwamy w stanie upokorzenia od lat. Takiego upokorzenia doświadczaliśmy po kolejnych wypowiedziach pana ambasadora Deszczyty, który w kategoriach ultimatum rozmawiał z państwem polskim. Takiego upokorzenia doświadczamy regularnie, kiedy zabiera głos nt. spraw polsko-ukraińskich pan minister Klimkin z wielką dumą i butą się wyraża. Wycieranie nóg do Polski stało się dobrym obyczajem wśród naszych partnerów strategicznych. To kolejny krok, który ma chyba nas oswajać ze stanem świadomości, że mamy być upokarzani permanentnie, że to jest nasze właściwe miejsce dla wyższych jakiś celów – podkreślił prof. Włodzimierz Osadczy.

Dwa kamienne lwy stanowiące niegdyś integralną część kolumnady Pomnika Chwały powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 r. Obecnie monumenty są zasłonięte płytami paździerzowymi.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl