fot. polskiemiesiace.ipn.gov.pl

[TYLKO U NAS] Prof. S. Mikołajczak: L. Kaczyński powiedział, że Powstanie Poznańskiego Czerwca w 1956 roku było początkiem polskiej drogi do wolności. To jest najtrafniejsze określenie tego, co działo się wówczas w Poznaniu

28 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Tego dnia robotnicy Zakładów Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań rozpoczęli pierwszy masowy strajk w PRL. „Lech Kaczyński powiedział, że Powstanie Poznańskiego Czerwca w 1956 roku było początkiem polskiej drogi do wolności. To jest najtrafniejsze określenie tego, co działo się wówczas w Poznaniu” – powiedział prof. Stanisław Mikołajczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

28 czerwca 1956 roku rozpoczął się pierwszy robotniczy bunt przeciwko reżimowi komunistycznemu w Polsce. Robotnicy poznańskich zakładów pracy od wczesnych godzin rannych rozpoczęli masowe wystąpienia. Idący skandowali między innymi hasła: „Chcemy Polski katolickiej, a nie bolszewickiej” oraz „My chcemy chleba dla naszych dzieci”. [czytaj więcej]

– Lech Kaczyński powiedział, że Powstanie Poznańskiego Czerwca w 1956 roku było początkiem polskiej drogi do wolności. To jest najtrafniejsze określenie tego, co działo się wówczas w Poznaniu. Był to zryw spowodowany drastycznym ograniczeniem możliwości pozyskiwania środków do życia przez Polaków. Spowodowane to było drastycznymi podwyżkami. Początkowo strajk w 1956 roku miał formę strajku głodowego, ale bardzo szybko przerodził się w bunt przeciwko władzy komunistycznej i zalążek walki o wolną Polskę. To jest ważne i wielkie wydarzenie w dziejach Poznania i Polski – zwrócił uwagę prof. Stanisław Mikołajczak.

W poniedziałek 27 czerwca 2022 roku, w przeddzień obchodów Narodowego Dnia Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956, odbyła się Gala wręczania nagród w konkursie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości „Stukot’56”.

– W tym roku po raz pierwszy została wprowadzona dodatkowa inicjatywa – nagroda „Stukot’56”. Dlaczego „Stukot”? Robotnicy, którzy szli z Dębca do Poznania kilka kilometrów po bruku, szli w drewnianych okulokach, drewniakach, chodakach. Stuk drewna tysięcy butów o bruk powodował narastający stukot. Nagroda Stukot’56, która ma kształt okuloka, jest przyznawana po raz pierwszy. Przyznaje się ją w trzech kategoriach, które są wypisane na Pomniku Ofiar Czerwca 1956: O Boga (dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną), Za wolność (dla walczących i zasłużonych w walce o wolność) oraz Prawo i chleb (dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących) – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Prof. Stanisław Mikołajczak podkreślił, że mieszkańcy Poznania są dumni z bohaterów czerwca 1956 roku, który dal początek masowym wystąpieniom przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.

– Zwycięstwo moralne jest absolutnie niewątpliwe. Ono było pewne już z perspektywy 1956 roku. Siła oddziaływania zwycięstwa moralnego z biegiem czasu narastała, wraz z kolejnymi zrywami wolnościowymi, które podejmowano w Polsce. Początek moralnego zwycięstwa w Polsce to wydarzenia z czerwca 1956 roku w Poznaniu. Choć zwycięstwa moralne okupione były represjami, procesami i prześladowaniami, które wpływały na moralne, to mieszkańcy Poznania są dumni z bohaterów czerwca 1956 roku i każdego roku uczestniczą w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 – akcentował wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Całą rozmowę z prof. Stanisławem Mikołajczakiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj