[TYLKO U NAS] Prof. Pawłowicz: Niech się Polacy przyglądają, co robią teraz sędziowie, a zrozumieją, dlaczego PiS reformuje sądownictwo

Sędziowie Sądu Najwyższego maja stanowić pewnego rodzaju elitę wymiaru sprawiedliwości. Przecież te środowiska prowadzą obecnie pełną parą działalność polityczną przeciwko rządowi. Jesteśmy obecnie świadkami wielkiej aktywności politycznej partii sędziów, która ma za zadanie pozbawić władzy legalnie wybranych posłów – powiedziała w piątkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Krystyna Pawłowicz. Niech się Polacy przyglądają temu, co się teraz dzieje, a zrozumieją, dlaczego PiS reformuje wymiar sprawiedliwości – dodała konstytucjonalistka.

Kandydatury na sędziów do zaopiniowania przez Krajową Radę Sądownictwa cały czas wpływają. Ta lista będzie w poniedziałek zamknięta. Zgodnie z nowelizacją, którą podpisał w czwartek prezydent Duda, musi być uzupełniony do 2/3 pełny skład sędziów Sądu Najwyższego, który będzie już upoważniony do wyboru I Prezesa SN. Jak zaznaczyła prof. Krystyna Pawłowicz, wybór I Prezesa Sądu Najwyższego jest niezwykle istotny.

– I Prezes Sądu Najwyższego w różnych organach państwa pełni różne bardzo istotne funkcje. Musi on kierować np. Sądem Najwyższym. Sąd ten stwierdzić musi ważność wyborów, które będą się odbywały już na jesieni. I Prezes SN jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, przewodniczy on również Trybunałowi Stanu. Jest to zatem osoba o bardzo ważnej roli w całym systemie prawnym i systemie wymiaru sprawiedliwości. Dlatego też trzeba doprowadzić do obsady tego stanowiska – powiedziała konstytucjonalista.

Jak dodała, różne środowiska nadal wzywają do bojkotu reformy wymiaru sprawiedliwości.

– Należało uchwalić nowelizację, żeby umożliwić wybór I Prezesa SN. Ciągle słyszymy zapowiedzi, że szykowane są działania, które mają na celu opóźnienie, zbojkotowanie i uniemożliwienie obsady Sądu Najwyższego, a tym samym uniemożliwienie wyboru I Prezesa SN. Stowarzyszenia sędziowskie wzywają do bojkotu – zaznaczyła gość Radia Maryja.

Stowarzyszenia sędziowskie „Iustitia” oraz „Themis” poczynają działania sprzeczne z tym, co sami zapowiadali – podkreśliła prof. Pawłowicz.

– Zarządy stowarzyszenia sędziów „Iustitia” i „Temis” stwierdzili, że procedura konkursowa do Sądu Najwyższego jest nieważna i będą wspierać tych, którzy będą kwestionować status organu pełniącego funkcję KRS i ważności jej konkursu. Z drugiej zaś strony chcą oni wysyłać „swoich” sędziów, by dalej była obstrukcja, by wrogo przejąć Sąd Najwyższy. Są to działania wewnętrznie sprzeczne. Ta taktyka nie ma wewnętrznej logiki. To tak samo, jak I Prezes Sądu Najwyższego nie uznaje ustawy o SN, a jednocześnie na podstawie tej ustawy prosi prezydenta o to, żeby udzielił jej zgody na prowadzenie dalszej pracy. Z drugiej zaś strony ogłaszają, że nie uznają tej ustawy. Są to działania bałaganiarskie, w których nie ma żadnej logiki postępowania. Chodzi o doraźne zablokowanie funkcjonowania Sądu Najwyższego – zaznaczyła gość „Aktualności dnia”.

Przy okazji reformy sądownictwa wychodzi prawdziwe oblicze wymiaru sprawiedliwości – powiedziała.

– Sędziowie Sądu Najwyższego maja stanowić pewnego rodzaju elitę wymiaru sprawiedliwości. Przecież te środowiska prowadzą obecnie pełną parą działalność polityczną przeciwko rządowi. Jesteśmy obecnie świadkami wielkiej aktywności politycznej partii sędziów, która ma za zadanie pozbawić władzy legalnie wybranych posłów – pozbawić władzy władzę ustawodawczą. Mamy do czynienia z partią sędziów; partią, która wyłoniła się z wymiaru sprawiedliwości. Jest to ogromna patologia. I bardzo dobrze, niech Polacy się przyglądają. Przyglądajmy się, żebyśmy wiedzieli, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość wprowadzała reformy – podkreśliła prof. Pawłowicz.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Pawłowicz można odsłuchać [tutaj].

RIRM

 

drukuj