K. Szymański zaprezentuje w Brukseli „Białą księgę”

Minister ds. europejskich Konrad Szymański zaprezentuje w piątek w Brukseli „Białą księgę” o reformach wymiaru sprawiedliwości w Polsce – poinformował dziś szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Na piątkowe spotkanie w Brukseli ws. „Białej Księgi”, dotyczącej reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości, zaproszono przedstawicieli Komisji Europejskiej, sekretariatu Rady UE i państw Unii Europejskiej.

Minister Jacek Czaputowicz pytany w radiowej Trójce, kiedy i jakich efektów spodziewa po zaprezentowaniu przez rząd „Białej Księgi”, powiedział, że w piątek minister ds. europejskich Konrad Szymański zaprezentuje „Białą księgę” w Brukseli.

„Po prostu robimy swoją pracę, docieramy do państw z naszą argumentacją” – wyjaśnił szef MSZ.

Podkreślił, że państwa powinny mieć „pełną wiedzę” o reformach wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

„Liczymy na to, że zrozumieją nasze stanowisko przy podejmowaniu decyzji, co do dalszego postępowania, w oparciu o procedurę przewidzianą w art.7” – dodał Jacek Czaputowicz.

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w Brukseli z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej, oświadczył, że Polska oczekuje poważnej, merytorycznej analizy „Białej Księgi” o reformie sądownictwa, którą przekazał szefowi KE Jean-Claude’owi Junckerowi i wiceszefowi KE Fransowi Timmermansowi.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył wówczas, że rozmowa z Junckerem była „merytoryczna”, a sama „Biała Księga” jest oficjalnym dokumentem rządowym, który zostanie rozesłany też do wszystkich eurodeputowanych, żeby zapoznali się „ze specyfiką polskiego wymiaru sprawiedliwości”.

„Biała księga” to dokument liczący 98 stron. Jego celem – jak podaje kancelaria premiera – jest „wyjaśnienie, że zarzuty kierowane pod adresem reform nie mają podstaw”, oraz „rozwianie obaw naszych europejskich partnerów o stan praworządności w Polsce”.

PAP/RIRM

drukuj