fot. youtube.com/PCh24TV · Polonia Christiana

[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Ludzie Zachodu coraz rzadziej wierzą w życie wieczne. To główna przyczyna zła

Gdy dziś z wielkim zatroskaniem patrzymy na naszą ojczyznę, ale także na całą kulturę Zachodu, często zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak wiele zła i nieszczęść spotyka nas w naszych rodzinach, zakładach pracy. Katastrofa demograficzna wynikająca z woli nieposiadania potomstwa, liczne przykłady lekceważenia swej własnej tożsamości narodowej i cywilizacyjnej, a nawet swoista nienawiść do nich, powszechne skłócenie i waśnie niemalże wszystkich ze wszystkimi to przecież nasza codzienność. Wszystko, co dziś przeżywamy, a co przeżywa także Zachód, jest (jak uczył święty Jan Paweł II) efektem jednego – odwrócenia się od Pana Boga i wzgardzenia Nim – powiedział prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej, w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

Prof. Paweł Skrzydlewski zwrócił uwagę na troski trapiące ludzkość na co dzień.

– Gdy dziś z wielkim zatroskaniem patrzymy na naszą ojczyznę, ale także na całą kulturę Zachodu, często zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak wiele zła i nieszczęść spotyka nas w naszych rodzinach, zakładach pracy. Katastrofa demograficzna wynikająca z woli nieposiadania potomstwa, liczne przykłady lekceważenia swej własnej tożsamości narodowej i cywilizacyjnej, a nawet swoista nienawiść do nich, powszechne skłócenie i waśnie niemalże wszystkich ze wszystkimi to przecież nasza codzienność, przez którą przedziera się do nas także hipokryzja i kłamstwo, bałamutne ideologie, za którymi stoi zawsze tylko pycha i nienawiść do innych – rozpoczął rektor Akademii Zamojskiej.

– Czy nie ma zatem dla nas ratunku? Czy my sami, nasze rodziny, naród i państwowość, wraz z całą przebogatą kulturą Zachodu, jesteśmy skazani na umieranie i pozostawienie po nas tylko jakiegoś wielkiego cmentarzyska martwych rzeczy ukazujących naszą próżność, głupotę i egoizm? Skąd nasz strach, bałagan i niemoc, która przeraża nas i niemalże już dzisiaj każe nam kłaść się do grobu i umierać? – pytał felietonista.

Profesor odniósł się do podstawowej przyczyny rozprzestrzeniającego się zła i zakłamania.

– Wszystko, co dziś przeżywamy, a co przeżywa także Zachód, jest (jak uczył święty Jan Paweł II) efektem jednego – odwrócenia się od Pana Boga i wzgardzenia Nim. Odwróceniu się od Boga towarzyszy, jak wyjaśniał bł. Prymas Tysiąclecia, ks. kard. Stefan Wyszyński, zanik wiary w życie wieczne. Ludzie Zachodu coraz rzadziej wierzą w życie wieczne. To główna przyczyna zła – mówił prof. Paweł Skrzydlewski.

– Bez świadomości swojego powołania do życia wiecznego człowiek zawsze zaczyna żyć dla tego, co jest materialne, skończone i ulega zniszczeniu. Wreszcie sam na tle tego, co przemija i ginie, zaczyna ujmować samego siebie jakby szedł ku śmierci, zagładzie. Człowiek myśli w końcu, że jest tylko tym, co je, iż jest co najwyżej zwierzęciem i jako zwierzę podzieli los każdego innego zwierzęcia – wskazał gość Radia Maryja.

Dla katolików siłą do życia jest perspektywa życia wiecznego.

– Nie ma dla nas śmierci, choć czeka nas nasze ludzkie i cielesne umieranie, ale ono nie jest końcem, a początkiem życia wiecznego. Ma sens zatem wszelki nasz trud, wysiłek, zmaganie i walka, którą toczymy w nadziei życia wiecznego. Jeśli umocnimy w sobie prawdę o życiu wiecznym każdego z nas, możemy liczyć na to, że odzyskamy nie tylko siły i nasze prawa, ale także pojawi się w nas wola obdarowywania życiem innych oraz wola życia. To droga do odrodzenia naszych rodzin, narodów i państwa – podsumował prof. Paweł Skrzydlewski.

Cały felieton prof. Pawła Skrzydlewskiego z cyklu „Spróbuj pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl