fot. pixabay.com

Microsoft zapowiedział przejęcie Activision Blizzard za ponad 68 mld dolarów

Koncern Microsoft ogłosił zamiar przejęcia holdingu Activision Blizzard, jednego z największych producentów gier na świecie i konkurentów koncernu. Transakcja ma opiewać na ponad 68 mld dolarów i dać Microsoftowi pozycję w pierwszej trójce największych firm na rynku gier.

Jak poinformował koncern w komunikacie spółek, Microsoft zakupi akcje Activision Blizzard za 95 dol. za akcje, zaś całkowita wartość transakcji wyniesie 68,7 mld dolarów i ma zostać sfinalizowana w przyszłym roku. Jest to jedna z największych tego typu transakcji w branży.

„Gry są najbardziej dynamiczną i ekscytującą kategorią w branży rozrywkowej na wszystkich platformach i odegrają kluczową rolę w rozwoju platform metawersum” – powiedział szef Microsoftu Satya Nadella.

Firma podała też – nie przekazując jednak szczegółów – że przejęcie ma dać „budulec dla metawersum”, czyli projektu sieci w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Activision Blizzard był dotąd jednym z największych rywali Microsoftu na rynku gier. Holding, w skład którego wchodzą m.in. studia Activision, Blizzard Entertainment i producent gier mobilnych King jest właścicielem jednych z najpopularniejszych gier wideo, w tym serii Warcraft, Call of Duty, Overwatch i Candy Crush. W ostatnich miesiącach firma mierzyła się z wieloma zarzutami o dyskryminację pracowników i molestowanie seksualne; była też przedmiotem śledztwa agencji SEC.

Według Microsoftu, zakup rywala pozwoli spółce stać się trzecią największą firmą na rynku gier pod względem przychodów – przeskakując Nintendo – za Sony i chińskim konglomeratem Tencent. Pod kontrolą amerykańskiego giganta znajdzie się 30 studiów produkujących gry.

Przejęcie Activision Blizzard jest kolejnym takim ruchem Microsoftu w ostatnich latach. W 2021 r. koncern zakupił innego dużego producenta gier, spółkę ZeniMax Media, za 7,5 mld dolarów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl