fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. P. Piątkiewicz: Agencja Rozwoju Gospodarki Łowieckiej zwiększy koszty oceny szkód łowieckich. Próbuje się obarczać myśliwych większymi problemami

Powstanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej zwiększy m.in. koszty oceny szkód łowieckich. Kwestię projektu porusza się po to, by środowiska rolnicze słyszały, że coś się dzieje. Natomiast nie wchodzi się w szczegóły. Próbuje się obarczać myśliwych większymi problemami, a przecież oni nie tylko zapobiegają rozprzestrzenianiu się ASF, ale wykonują setki godzin społecznej pracy – powiedział prof. dr hab. Paweł Piątkiewicz, prezes Naczelnej Rady Łowiectwa, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Polsce odbywają się Hubertusy. Jest to święto myśliwych, leśników oraz jeźdźców. 10 października miały miejsce centralne uroczystości związane z XIII Hubertusem Węgrowskim Mazowsza i Podlasia im. profesora Jana Szyszko. Patronat nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam. [czytaj więcej] 

– To był pokaz symbiozy pomiędzy myśliwymi, leśnikami, rolnikami, jak również jeźdźcami. Jest to najważniejsze, ponieważ wspomniane środowiska powinny mówić jednym głosem, współpracować dla dobra Polski. Niedzielne uroczystości były przepiękne. (…) Niestety, lekkim cieniem na obchody kładą się publiczne wypowiedzi czołowych polityków, które wprowadzają myśliwych w osłupienie – powiedział prof. dr hab. Paweł Piątkiewicz.

Wkrótce pod obrady Sejmu ma trafić projekt przepisów dot. powołania Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej. Stanowisko Naczelnej Rady Łowiectwa skierowane do ministra klimatu i środowiska, Michała Kurtyki, wyraża sprzeciw wobec projektu.

– Zasadniczą kwestią jest walka z ASF. Politycy kładą olbrzymi nacisk na redukcję populacji dzików. Powołują się przy tym na Danię czy Niemcy. Jakoby miałby to być dla polskich myśliwych przykład postępowania przy reedukacji choroby wirusowej. Dania to kraj, gdzie praktycznie nie ma lasów – lesistość jest minimalna, a populację dzików szacowano na ponad 100 sztuk, które wystrzelano. Z kolei niemiecki związek łowiecki w 2018 r. ogłosił, że populacja dzików na terenie naszych zachodnich sąsiadów wynosi ok. 300 tysięcy. Tymczasem w kolejnym sezonie Niemcy odstrzelili ponad 800 tys. dzików. Od tamtej pory nie szacowano już populacji zwierzyny. (…) Jeśli chodzi o walkę z wirusem, widzimy próbę przerzucania odpowiedzialności na myśliwych – przypomniał gość Radia Maryja.

Natomiast publicznie podaje się, że koszty, które będą korzystne dla rolników przy wprowadzeniu Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, są absolutnie nieprawdziwe – kontynuował.

– Jeżeli pozbylibyśmy się myśliwych w projekcie szacowania, to koszty dot. chociażby szkód łowieckich, jakie obecnie szacuje się na kwotę 80-100 mln rocznie, wzrosną do nawet 2 mld złotych rocznie. (…) Mówienie, że szkody będą szacować urzędnicy, którzy będą musieli przyjechać na miejsce, poświęcić służbowy czas – czyli mamy do czynienia ze służbowymi delegacjami, kosztami sprzętu i dokumentacji – jest niedorzeczne. Zwiększy to koszty, od których się nie ucieknie – wskazał prezes Naczelnej Rady Łowiectwa.

– W tej chwili jest to robione po to, żeby środowiska rolnicze słyszały, że coś się dzieje. Natomiast nie wchodzi się w szczegóły. Próbuje się obarczać myśliwych większymi problemami. Polski model łowiectwa jest tym, o który zabiegał śp. Jan Szyszko. To najlepszy model, którego nam wszyscy zazdroszczą – dodał.

Likwidacja Polskiego Związku Łowieckiego i powstanie w jego miejsce Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej będzie miało – jak zaznaczył prof. dr hab. Paweł Piątkiewicz – tragiczne skutki.

– Nie można tak traktować myśliwych. To grupa, która nie tylko zapobiega rozprzestrzenianiu się ASF, ale wykonuje setki godzin społecznej pracy. Mówi się o nas niestworzone historie. Środowisko myśliwych też może w końcu powiedzieć dość. Nie musimy polować. Możemy zrobić przerwę i oglądać, jak niektórzy będą musieli spijać uważone przez siebie piwo – powiedział gość „Aktualności dnia”.  

Cała rozmowa z prof. Pawłem Piątkiewiczem dostępna jest [tutaj]. 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl