fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Ks. prof. A. Maryniarczyk miał poczucie realizmu oraz świadomość zagrożeń dla Polski i Kościoła

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk miał poczucie realizmu, jakim cechują się górale. Miał też pełną świadomość, skąd płyną zagrożenia dla Polski, Kościoła i świata. Cieszył się wielką sympatią wśród studentów – powiedział prof. Piotr Jaroszyński, filozof, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W niedzielę zmarł ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB, wybitny filozof i metafizyk, kierownik Katedry Metafizyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. [czytaj więcej

– Studiowaliśmy na jednym roku na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. (…) Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk miał pełną świadomość, skąd płyną zagrożenia dla Polski, Kościoła i świata. Ugruntowywał nas w przekonaniu, że to, co robimy, ma głębszy sens niż zajmowanie się filozofią czy metafizyką. To nie tylko ktoś, z kim się znałem, ale z kim byłem zaprzyjaźniony przez wiele lat – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Prof. Piotr Jaroszyński zwrócił uwagę na elementy, „które pomagają zrozumieć tę niezwykłą postać”.

– Przede wszystkim miał bardzo wyraźne pochodzenie, bo urodził się w Witowie, koło Zakopanego. Mamy więc wpływ silnej kultury góralskiej, którą w sobie nosił. Gdy miał kilka dni wolnego, to ruszał do Witowa, by popatrzeć na góry, śnieg, spotkać się z rodziną. Wielu z nas ma naruszone pewne korzenie, ale ks. Andrzej był góralem. To mu dodawało poczucia realizmu, jakim cechują się górale – zauważył filozof.

Jego powołaniem był zakon salezjanów, który swoją misję widzi w wychowywaniu dzieci i młodzieży – kontynuował.

– Ks. Andrzej miał ciepłe i konkretne podejście do ludzi młodych. On ich lubił – lubił im pomagać, starał się zrozumieć ich problemy, poglądy, stąd cieszył się tak wielką sympatią wśród studentów. Należy zwrócić również uwagę na klasyczną kulturę intelektualną, przypisującą wielką rolę etyce, którą propagował o. Krąpiec, idąc śladami swojego mistrza, jakim był o. Jacek Woroniecki. To się zamyka w ciągu od pokolenia do pokolenia, że pewna myśl oraz postawa coraz bardziej się krystalizuje aż staje się wzorem dla innych – zaznaczył prof. Piotr Jaroszyński.

Pogrzeb ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka odbędzie się w środę, 30 grudnia 2020 r., o godz. 13.00 w Kościele Wspomożenia Wiernych przy ul. Kalinowszczyzna 3 w Lublinie.

Cała rozmowa z prof. Piotrem Jaroszyńskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj