fot. facebook.com/wojewodaCzarnek

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek o postępowaniu ws. aborcji eugenicznej: Liczę, że Trybunał Konstytucyjny niebawem wyda orzeczenie i przetnie dyskusję na ten temat

Prof. Przemysław Czarnek, poseł PiS, w „Aktualnościach dnia” poruszył temat postępowania, które toczy się w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej. Pozwala ona na zabijanie nienarodzonych dzieci na podstawie diagnozy lub podejrzenia nieuleczalnej choroby czy wady rozwojowej.

Jak podkreślił prof. Przemysław Czarnek, Trybunał Konstytucyjny jako jedyny w Europie w swoim orzecznictwie staje na straży życia człowieka poczętego. Przypomniał orzeczenie TK z 1997 r. Wówczas zasiadali w nim zarówno ludzie z prawicy, jak i lewicy, popierani przez różne ugrupowania polityczne.

– Oni stwierdzili w 1997 r., że ochrona życia ludzkiego występuje na każdym etapie rozwoju tego życia, łącznie z okresem prenatalnym. Pamiętajmy, że wówczas uchylono tzw. przesłankę społeczną (…), właśnie ze względu na ochronę życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju – zaznaczył.

– W tym kontekście oczekuję, że Trybunał Konstytucyjny ostatecznie wyda rozstrzygnięcie w tej sprawie. Rozstrzygnięcie, które jest dla mnie zupełnie oczywiste – człowiekowi, bez względu na to, czy jest chory czy zdrowy, ta ochrona przysługuje bezwzględnie. Liczę na to, że Trybunał Konstytucyjny niebawem wyda takie orzeczenie i przetnie dyskusję na ten temat – mówił poseł.

Wniosek o zbadanie zgodności prawa o aborcji z Konstytucją RP został złożony  do TK w grudniu 2019 r. Postępowanie w jego sprawie nadal się toczy.

Całą rozmowę z prof. Przemysławem Czarnkiem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

 

drukuj