[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Rozsądna polityka klimatyczna, czyli gospodarowanie dwutlenkiem węgla, pomoże  zregenerować to, co zostało zniszczone, także poprzez działalność gospodarczą człowieka

Nie ulega wątpliwości, że podczas COP24 w Katowicach 200 państw świata podjęło decyzję, że mają ustabilizować koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze. Gospodarowanie CO2 jest kluczem do rozwiązania wszystkich problemów związanych z wielkimi problemami świata. W Polsce jednak nie zapadły ostateczne decyzje – mówił prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, podczas czwartkowych „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam i Radiu Maryja.

Po dwóch tygodniach negocjacji w Katowicach osiągnięto kompromis. Na szczycie COP24 przyjęto tzw. księgę reguł, która określa kształt polityki klimatycznej na kolejne lata. [czytaj więcej] Prof. Jan Szyszko odnosząc się do zakończonego spotkania państw świata w Katowicach podkreślił, że Polska od wielu lat nadal pozostaje liderem, jeśli chodzi o redukcję dwutlenku węgla w atmosferze. Polityk zwrócił uwagę, iż „CO2 jest kluczem do wszystkich problemów związanych z wielkimi problemami świata”.

– To przez to, że zdegradowaliśmy gleby – mamy proces pustynnienia; degradujemy lasy – mamy zanik gatunków; całe strefy świata cierpią na głód, brak dobrej wody; za głodem idą wykluczenia, migracje – są to wielkie problemy świata. Zacząłem się tym interesować, widząc wielką szansę ku temu, by prowadzić rozsądną politykę klimatyczną, czyli gospodarowanie dwutlenkiem węgla po to, żeby było lepsze powietrze i żeby regenerować to, co zostało zdegradowane, bardzo często poprzez działalność gospodarczą człowieka – zaznaczył były minister środowiska.

Odnosząc się do przyjętego dokumentu podczas zakończonego kilka dni temu szczytu poseł PiS zwrócił uwagę, iż początkowo liczył około 150 stron.

– Na koniec ten dokument liczył 123 strony. Zginął jeden z najważniejszych punktów z porozumienia paryskiego. Tzw. paragraf nr 6 dotyczący spraw finansowych i uruchomienia systemu redukcji emisji za pomocą pewnych mechanizmów ekonomicznych. Dowiedziałem się – i tak donosi prasa – że będzie to dyskutowane podczas następnego spotkania – COP25 w Chile. W Polsce nie zapadły ostateczne decyzje – finalnego dokumentu nie ma, a miał być, bo jest to wytyczne COP21, że w Polsce mają zapaść decyzje. W Katowicach miały być podjęte decyzje, które doprowadziłyby do tego, że od 2020 r. zaczną autentycznie być realizowane i rozliczane zobowiązania państw, które ratyfikowały porozumienie paryskie – tłumaczył profesor.

Gość TV Trwam i Radia Maryja przypomniał, iż Ojciec Święty Franciszek w encyklice „Laudato si wypomniał państwom świata, iż przez ponad 20 lat wydały mnóstwo pieniędzy na walkę z problemami świata: brak czystego powietrza i czystej gleby, głód, migracje, a nadal one istnieją.

– 200 państw świata powiedziało, że trzeba rozwiązać te problemy (…). Nie ulega wątpliwości, że podczas COP24 w Katowicach 200 państw świata podjęło decyzję, że mają ustabilizować koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze. Te sprawy można rozwiązać poprzez ograniczenie emisji CO2, jak również przez pochłanianie dwutlenku węgla – akcentował prof. Jan Szyszko.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl