fot. Wikimedia CommonsDomena Publiczna

[TYLKO U NAS] Prof. J. Odziemkowski: W czasie Powstania Warszawskiego widać było piękno ludzkich postaw. Piękno zrywu przeciwko absolutnemu złu, które nie tylko miało odejść, ale przeciwko wielkiemu złu, które miało przyjść

W czasie Powstania Warszawskiego można było zaobserwować piękno ludzkich postaw, piękno zrywu przeciwko bez wątpienia absolutnemu złu, ale nie tylko złu, które miało odejść, ale przeciwko wielkiemu złu, które miało przyjść. (…) Do tego dochodziło pragnienie zrzucenia wreszcie jarzma, które od pięciu lat ciążyło nad miastem. To było jarzmo nie tylko obcej okupacji, ale jarzmo zbrodni, jarzmo niszczenia życia ludzkiego oraz pogardy dla życia ludzkiego – mówił prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Obchodzimy dziś 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 do walki o wolność w stolicy stanęło około 50 tysięcy powstańców. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.[czytaj więcej]. 

Gość Radia Maryja i TV Trwam podkreślił, że w czasie Powstania Warszawskiego tragedia była ogromna, gdyż trwał dramat walk w mieście – Warszawa była niszczona krok po kroku.

– W czasie Powstania Warszawskiego można było zaobserwować piękno ludzkich postaw, piękno zrywu przeciwko bez wątpienia absolutnemu złu, ale nie tylko złu, które miało odejść, ale przeciwko wielkiemu złu, które miało przyjść – zwrócił uwagę historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Warto pamiętać, że w 1944 roku – pięć lat po rozpoczęciu działań wojennych –  Warszawa zerwała się do walki o wolność.

– Do tego dochodziło pragnienie zrzucenia wreszcie jarzma, które od pięciu lat ciążyło nad miastem. To było jarzmo nie tylko obcej okupacji, ale jarzmo zbrodni, jarzmo niszczenia życia ludzkiego oraz pogardy dla życia ludzkiego. O co walczą dzisiaj Ukraińcy? O wolność swojego kraju. Jeden element jest również wspólny. Powstanie Warszawskie było skierowane przeciwko Niemcom, ale także przeciwko złu, które szło ze Wschodu. To zło było przez część społeczeństwa dostrzegane i społeczeństwo mniej lub bardziej było tego świadome, chociaż chyba nikt nie zdawał sobie do końca sprawy, jak wielkie jest to zło, bo mimo wszystko mówiono, że to sojusznik Zachodu, więc nie może pokazać okrutnej twarzy względem nas. To było jedno z założeń Powstania Warszawskiego – podkreślił prof. Janusz Odziemkowski.

Gość programu „Rozmowy niedokończone” zaznaczył, że pokładano nadzieję w tym, że Rosja nie odważy się na niszczenie swojego sojusznika na oczach całego świata. A jednak jak się później okazało, mylono się – dodał.

– Ukraińcy cały czas mieli przed oczami Rosję jako pewne wspólne dziedzictwo języka oraz w pewnym sensie kultury. Rosję przedstawiano, jako „starszą siostrę” Ukrainy. A teraz Rosja okazała się złem coraz bardziej widocznym. W miarę upływu czasu widać, co się tak naprawdę dzieje na Ukrainie. [więcej] Filmy ukazują pomordowanych ludzi przez żołnierzy rosyjskich. (…) To są obrazy, które przypominają Powstanie Warszawskie. To jest po prostu walka przeciwko złu. W obu przypadkach to walka przeciwko wielkiemu złu. Dzisiaj może jest o tyle łatwiejsza walka, że świat uświadomił sobie, że jest to zło. Wtedy [w czasie Powstania Warszawskiego – red.] nie uświadomiono sobie tego, co jest na Wschodzie. Co więcej, Rosja była bardzo cenionym sojusznikiem, bo to była 10-milionowa armia – przypomniał historyk.

Nauka, która płynie z XX wieku, wskazuje, że jeśli sami (Polacy) nie będziemy reprezentować siły, to mało kto się za nami wstawi i „nie będziemy mieli głosu w swojej własnej sprawie”.

– Musimy być silni i musimy tę siłę tworzyć w jedności. Podzieleni zawsze będziemy łatwym łupem – dodał gość Radia Maryja i TV Trwam.

Prof. Janusz Odziemkowski powiedział, że Powstanie Warszawskie jest dla niego „pewną ciągłością naszej tradycji”.

– Jeżeli jest zło, jeżeli nas to zło chwyta za gardło, jeżeli dusi, dławi, to z tym złem walczymy. Nie udajemy, że tego zła nie ma. Nie próbujemy przetrwać, ale stajemy do walki czy to było złe, czy to było dobre. Historia powstań narodowych tworzyła nas, Polaków, jako naród. Tworzyliśmy się jako nowoczesny naród w XIX wieku w cieniu powstań narodowych. One wywarły ogromny wpływ na naszą psychikę, na naszą mentalność i na nasze pojmowanie własnych dziejów. Powstanie Warszawskie wpisuje się w cykl powstań narodowych, tylko Powstania Warszawskiego miało nie być. Nie przewidywano, aby w Warszawie dopuszczać do walki zbrojnej. Zdawano sobie sprawę z ogromnego ryzyka walki w wielkim mieście. Nie przewidywano nawet w ramach akcji „Burza” udziału Warszawy – podkreślił historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.         

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl