fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski o propozycjach Polskiego Ładu skierowanych do rodzin: Jest to kolejny krok w przywracaniu godności polskich rodzin wielodzietnych, którym żyje się coraz łatwiej

Polskie rodziny mają powód, żeby się cieszyć i generalnie w propozycji kapitału opiekuńczego widzę wyraźne nakierowanie na kwestie zachęt demograficznych. Osobiście uważam, że dotychczasowe propozycje (najbardziej znana 500 plus i modyfikacja tego programu) nie osiągnęły tego, czego najbardziej oczekiwaliśmy, jeśli chodzi o demografię. Natomiast te propozycje czy kryteria przyznawania, kryteria korzystania w ramach kapitału opiekuńczego są prodemograficzne. Czy to rozwiąże problem? Pewnie nie, jednak myślę, że może znowu zabrzmi to patetycznie, ale jest to kolejny krok w przywracaniu godności polskich rodzin wielodzietnych, którym z całą pewnością żyje się coraz łatwiej – podkreślił prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białystoku, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Rozpoczął się  proces legislacyjny ustaw w ramach Polskiego Ładu. Procedowana będzie między innymi ustawa zwiększająca kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego do 120 tys. zł.

To są propozycje bardzo znaczące, ważne dla większości polskiego społeczeństwa. Tej części społeczeństwa, która zarabiała najmniej, a te rozwiązania są już bardzo ważne dla polskich emerytów i rencistów, bo w zasadzie dotyczy to niemalże 99 proc. wszystkich emerytów. Emerytury są w takiej wysokości, że nawet zmiana w obliczeniu składki zdrowotnej nie spowoduje konsekwencji dla tej grupy społecznej – wskazał prof. Henryk Wnorowski.

Budowa czy kupno domu, mieszkania to problem, z który Polska boryka się już od wielu lat. W ramach Polskiego Ładu pojawi się propozycja, która gwarantuje kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego.

– Miejmy nadzieję, że jest to przełomowa decyzja, bo tak na dobrą sprawę w Polsce nikt nie był sobie w stanie poradzić z problemem deficytu mieszkań dla tych, którzy nie dysponują własnymi środkami. Mamy taką sytuację, że banki są i były już od wielu lat zainteresowane pożyczaniem, ale nie są zainteresowane pożyczaniem dla tych, którzy potrzebują własnego kąta. Natomiast jest to istotna zmiana i osobiście oczekuję, że to w końcu pozwoli doprowadzić do rzeczywistego rozwiązywania problemów na rynku mieszkaniowym (…) To może być przełomowa propozycja w rozwiązywaniu problemu braku mieszkań w Polsce – zaznaczył ekonomista.

Kolejną propozycją, która ma zapewnić większą dostępność mieszkaniową, to zmiana w prawie budowlanym.

Chodzi tu zwłaszcza o osoby, które mają już działki, na których terenie nie mogli budować, a tutaj pojawi się taka możliwość. Myślę, że jedno i drugie rozwiązanie (ustawa o braku wkładu własnego i budowy domu do 70 m kw. bez zezwoleń – red.) w sposób istotny spowoduje, że na tym rynku zrobimy jakiś postęp – zauważył prof. Henryk Wnorowski.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to przyznanie pomocy w wysokości 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesięcy i zwiększenie wsparcia systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz wprowadzenie dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku.

Polskie rodziny mają powód, żeby się cieszyć i generalnie w propozycji kapitału opiekuńczego widzę jednak wyraźne nakierowanie na kwestie zachęt demograficznych. Osobiście uważam, że dotychczasowe propozycje (najbardziej znana 500 plus i modyfikacja tego programu) nie osiągnęły tego, czego najbardziej oczekiwaliśmy, jeśli chodzi o demografię. Natomiast te propozycje czy kryteria przyznawania, kryteria korzystania w ramach kapitału opiekuńczego są prodemograficzne. Czy to rozwiąże problem? Pewnie nie. Myślę, że zabrzmię patetycznie, ale jest to kolejny krok w przywracaniu godności polskich rodzin wielodzietnych, którym z całą pewnością żyje się coraz łatwiej – podkreślił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Henrykiem Wnorowskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj