fot. cm.kul.pl

[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński: Trudno mi zrozumieć, na czym miałaby polegać nowa formuła chadeckości PSL-u. Partia próbuje na wszelkie sposoby utrzymać się na powierzchni politycznej

Nowa grupa polityczna ma stanowić alternatywę dla Prawa i Sprawiedliwości, która ma rzekomo wspierać środowiska umiarkowane. Jednak wydaje mi się, że ten projekt nie ma większych szans – powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podczas piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W ostatnim czasie media obiegła informacja, że Władysław Kosiniak Kamysz, lider PSL, planuje budowę nowej chadecji. Utworzenie nowej formuły politycznej na czele z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem wspiera były prezydent RP Bronisław Komorowski.

– Trudno mi zrozumieć, na czym miałaby polegać ta nowa formuła chadeckości PSL-u. Partia próbuje na wszelkie sposoby utrzymać się na powierzchni politycznej. Nie rozumiem, dlaczego akurat padło na byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wydaje mi się, że jest to polityk pozbawiony charyzmy i niezapamiętany najlepiej  – ocenił gość „Aktualności dnia”.

Wiele sensacji wzbudziło złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza 2 maja przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.

– Obok wymienionych polityków obecni też byli inni senatorowie m.in. Kazimierz Michał Ujazdowski i poseł Ireneusz Raś. Przypomnę, że jest to polityk,  który wyłamał się z dyscypliny sejmowej i nie zagłosował przeciw KPO. Może to świadczyć o chęci przejęcia niezadowolonej części posłów PO, którzy określają się jako konserwatywni (…). Nowa grupa polityczna ma stanowić alternatywę dla Prawa i Sprawiedliwości, która ma rzekomo wspierać środowiska umiarkowane. Jednak wydaje mi się, że ten projekt nie ma większych szans – ocenił socjolog.

Bronisław Komorowski zabrał również głos w sprawie ostatniego głosowania ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Były prezydent Polski skrytykował Lewicę, która razem z Prawem i Sprawiedliwością poparła projekt ustawy. Bronisław Komorowski stwierdził, że „Lewica >>rozbiła w drobny mak<< plany o wspólnej liście wyborczej opozycji”.

– Lewica postanowiła być partią, która nie chce tracić swojej tożsamości. Chciałbym wierzyć w słowa pana Adriana Zandberga, Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia, że głosowali tak jak PiS w imię dobra Polski. Mam jednak wrażenie, że za tym było dużo taktyki politycznej. Widząc, że Platforma przesadziła w niekonsekwencji tego, co głosiła wcześniej a tym, co próbuje demonstrować, postanowili to wykorzystać i poprzeć PiS – ocenił prof. Arkadiusz Jabłoński.

Kolejnym wydarzeniem na polskiej scenie politycznej jest zapowiedź Borysa Budki, który poinformował, że chce zbudować koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym i ugrupowaniem Polska 2050.

– Borys Budka powinien pomyśleć, jak stać się „atrakcyjnym” politykiem dla swojej partii. Jego nadzieje, że byłby partnerem dla Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni są dalekie od realizacji. Obserwując sondaże, widzimy, że Polska 2050 jest liderem, dlatego Borys Budka powinien oczekiwać na ewentualne zaproszenie przez pana Szymona Hołownię – podkreślił gość Radia Maryja.

29 kwietnia 2021 roku założono koło poselskie o charakterze centroprawicowym. W ugrupowaniu znaleźli się politycy Kukiz’15,  PSL oraz Porozumienia.

– Jest to koło, które łączy ludzi pochodzących z „innej bajki”. Wydaje się, że ci politycy próbują szukać alternatywnych rozwiązań (…). Myślę, że z czasem staną się ewentualną częścią koalicji prawicowej – stwierdził socjolog.

Gość audycji odniósł się także do kwestii zróżnicowanych sondaży politycznych, które obserwujemy w ostatnim czasie.

– To kwestia pracowni, która wykonuje te badania. Ja jestem przywiązany do dużych instytucji, takich jak CBOS, dlatego czekam na ich wyniki. Te duże pracownie wskazują na pewną stabilność w trzech rzeczach: w tym, że na razie niezagrożone jest przywództwo PiS, że trend spadkowy PO jest faktem oraz że pan Szymon Hołownia zyskuje przewagę nad Platformą – wyjaśnił.

Rozmowa w prof. Arkadiuszem Jabłońskim dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj