[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński: Opozycja chce wmówić, że zmiany w prawie wyborczym zaszkodzą uczciwości wyborów

To próba przekonania Polaków, że wybory nie powinny się odbyć i suflowanie tezy, jakoby przygotowano zmianę w prawie wyborczym, która to może zakłócić uczciwy przebieg wyborów – powiedział w poniedziałkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński, wykładowca KUL. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi odrzucenia przez opozycję poprawek w prawie wyborczym.

Senat przyjął z poprawkami trzy ustawy składające się na tzw. tarczę antykryzysową. Większość senacka zdecydowała m.in. o wykreśleniu zmian w Kodeksie wyborczym, a także ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego [więcej].

Rząd zapowiada, że ustawę można zmienić w każdej chwili, zależnie od aktualnych potrzeb.

– Sytuacja jest nadzwyczajna. Chciałoby się, żeby każdy współpracował. Rząd zapewnia, że to nie jest ostateczna wersja ustawy, że zawsze można na bieżąco wnosić różne poprawki, które uczynią ten pakiet ustaw jeszcze skuteczniejszym – wskazał prof. Arkadiusz Jabłoński.

Zdaniem PO zgłoszone poprawki mają zdecydowanie poprawić rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej.

– Pan marszałek prof. Tomasz Grodzki przyzwyczaił do tego, że udając samodzielnego, jest tym, który wypełnia polecenia swoich szefów. Pokazują to także inne sytuacje, w których przedstawia się jako człowiek, który kieruje się tylko dobrem narodu. Tymczasem okazuje się, że służy to tylko jego partii – podkreślił gość „Polskiego punktu widzenia”.

Najwięcej kontrowersji w rozwiązaniach tarczy antykryzysowej wywołały zmiany w kodeksie wyborczym.

– To próba przekonania Polaków, że wybory nie powinny się odbyć i suflowanie tezy, jakoby przygotowano zmianę w prawie wyborczym, która to może zakłócić uczciwy przebieg wyborów – ocenił socjolog.

radiomaryja.pl

drukuj