fot. PAP/Marcin Bielecki

[TYLKO U NAS] Pos. M. Jach: Nie słyszałem wśród członków NATO pozytywnej wypowiedzi na temat wystąpienia prezydenta Macrona, tylko w Moskwie bardzo cieszą się z takich słów

To są bardzo nieodpowiedzialne wystąpienia pana prezydenta Macrona, które są krytykowane przez wszystkich włącznie z kanclerz Merkel. To mówi prezydent ważnego państwa, bo nie tylko członka Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale również ważnego państwa na mapie świata. Te słowa stawiają go w świetle osoby, polityka nieodpowiedzialnego – powiedział poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W Londynie trwa Szczyt NATO podczas którego swoje propozycje poprawy funkcjonowania Sojuszu przedstawiła Polska.

– Jako członek Sojuszu Północnoatlantyckiego, który wydaje ponad 2 proc. PKB, jesteśmy w szóstce państw NATO-wskich, które wydatkują takie pieniądze. Prowadzimy również aktywną politykę zarówno wewnątrz Sojuszu jak i uczestniczymy praktycznie we wszystkich misjach stabilizujących, pokojowych NATO. To pozwala nam występować z różnymi inicjatywami. Teraz są to dwie ważne sprawy: zmiana sposobu finansowania struktur NATO oraz poprawa efektywności i szybkości działania sił zbrojnych. Oczekujemy, że kolejny szczyt NATO potwierdzi skuteczność Sojuszu. Myślę, że pojutrze rano albo jutro późną nocą będziemy mogli z zadowoleniem przyjąć końcowe ustalenia szczytu, które odpowiadają na nasze oczekiwania – powiedział przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej.

W niedawnym wywiadzie prezydent Francji podważył zdolność do obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– To są bardzo nieodpowiedzialne wystąpienia pana prezydenta Macrona, które są krytykowane przez wszystkich włącznie z kanclerz Merkel. To mówi prezydent ważnego państwa, bo nie tylko członka Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale również ważnego państwa na mapie świata. Te słowa stawiają go w świetle osoby, polityka nieodpowiedzialnego, który kieruje się taką fobią antyamerykańską. […] Wydaje mi się, że jednak pozostali członkowie Sojuszu absolutnie nie zgadzają się z tym, nigdzie nie słyszałem jakiejś pozytywnej wypowiedzi czy komentarza na temat wystąpienia prezydenta Macrona oprócz Moskwy, gdzie bardzo cieszą się z takich wystąpień – wskazał poseł.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził, że Turcja sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony państw bałtyckich, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają ugrupowań, z którymi Ankara walczy i uważa za terrorystów.

– Ta trudna sytuacja pokazuje, jak funkcjonuje Szczyt NATO. To jest dobrowolny związek 29 państw, które zobowiązują się wspólnie dyskutować i rozwiązywać problemy poprzez uzgodnienia, bo warto przypomnieć, że Sojusz wszelkie decyzje podejmuje jednogłośnie. Przez 70 lat funkcjonowania NATO pokonywało różne problemy wewnętrzne, często to były naprawdę bardzo poważne problemy, zdecydowanie trudniejsze niż obecna sytuacja z Turcją i przez analogię wierzę w to, że członkowie dojdą do rozwiązania satysfakcjonującego, które będzie mogło zostać zaakceptowane przez wszystkie strony – podsumował poseł Michał Jach.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem posła Michała Jacha można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj