fot. PAP/Radek Pietruszka

Początki pracy nowego składu Komisji Europejskiej. B. Szydło: Europa musi szanować prawa i punkt widzenia wszystkich członków naszej Wspólnoty

W Brukseli nowa Komisja Europejska przygotowuje się do pracy. Oprócz rozmów dotyczących przyszłego układu sił w tej instytucji trwają również prace organizacyjne. Była premier RP Beata Szydło podkreśliła, że Unia Europejska jest zróżnicowaną wspólnotą państw, które łączy Europa, ale ta Europa musi szanować prawa i punkt widzenia wszystkich swoich członków.

Po głosowaniu, w którym Parlament Europejski formalnie zatwierdził nowe kolegium unijnych komisarzy, z byłym prezesem Najwyższej Izby Kontroli Januszem Wojciechowskim w roli komisarza do spraw rolnictwa, przyszedł czas na analizę wyzwań, które staną przed przyszłym tak zwanym unijnym rządem.

Posłowie z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wzorują się na tak zwanej deklaracji praskiej, gdzie wpisano zapis mówiący o znaczeniu rodziny jako fundamentu społeczeństwa i właśnie o zgodną z prawdą interpretację tego pojęcia tutaj chodzi. Była premier polskiego rządu europoseł Beata Szydło na pytanie, czego życzy nowej Komisji Europejskiej, odpowiada bardzo konkretnie.

– Mam nadzieję, że te deklaracje pani Ursuli von der Leyen dotyczące wspierania rodzin będą wypełnione, ale przede wszystkim życzę nowej Komisji Europejskiej, żeby była Komisją, która potrafi szanować: prawa wszystkich państw członkowskich, różne punkty widzenia oraz nie koncentrować się na walce politycznej, tak jak to robiła poprzednia Komisja Europejska. Należy także temperować zapędy tych członków Komisji Europejskiej, którzy uważają, że trzeba przede wszystkim z państwami członkowskimi walczyć, a nie je wspierać. Komisja Europejska jest po to, żeby wspierać państwa członkowskie – mówiła była premier, europoseł Beata Szydło.

Komisja Europejska, zgodnie z Traktatem Lizbońskim, ma wspierać ogólny interes Unii i podejmować w tym celu odpowiednie inicjatywy.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj