[TYLKO U NAS] M. Jach: Polski przemysł zbrojeniowy jest na bardzo wysokim poziomie technologicznym

Polski przemysł zbrojeniowy ma się czym pochwalić. Jest on na bardzo wysokim poziomie technologicznym. Oczywiście nie we wszystkich zakresach – powiedział w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach.

W 2018 r. Polska przeznaczyła na obronność ponad 8 mld euro, dzięki czemu znalazła się w europejskiej czołówce pod względem wydatków na ten cel. Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej oświadczył, że w bieżącym roku będzie to już ok. 11 miliardów euro.

– NATO oczekuje wobec swoich członków, że na obronę narodową będą wydawać nie mniej, jak 2 proc. PKB. My będziemy mieli drugi rok, w którym wydamy 2,1 proc. PKB, co oznacza właśnie te 11 miliardów euro – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Na pytanie o to, ile spośród 8 mld euro wydanych w 2018 r. zostało przeznaczony na zakupy w polskim przemyśle, a ile w zagranicznym, poseł Michał Jach odpowiedział, że „więcej wydaliśmy na zakupy zagranicą niż w Polsce”.

– Natomiast Polska zwiększa znacząco zamówienia w polskim przemyśle zbrojeniowym, przede wszystkim w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Warto pamiętać, że jeszcze 5 lat temu zamówienia w PGZ wynosiły ok. 3 mld zł, a w 2018 r. było to już ponad 5 mld złotych. To duży wzrost zamówień. Na ten rok mamy już ponad 7 mld złotych. Niektóre zakłady zbrojeniowe miałyby jeszcze większe zamówienia, tylko mają określone moce produkcyjne. Mówienie o tym, że więcej wydajemy na sprzęt zagraniczny wiąże się z tym, że zakupujemy nowoczesny i kosztowny sprzęt, jak np. samoloty. Polskie zakłady przemysłowe nie mogą jednak narzekać – wskazał.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej w kontekście produkowanego na terenie Polski wyposażenia wojskowego powiedział, że „mamy perełki, którymi możemy się poszczycić”.

– Mamy bardzo dobrą broń strzelecką, karabinki MSBS produkowane w Radomiu – to niezwykle nowoczesna i niezawodna broń. Mamy świetne rakiety przeciwlotnicze bliskiego zasięgu. To jest absolutny światowy top, jeśli chodzi o tej klasy uzbrojenie. Mamy doskonałą samobieżną artylerię dalekiego zasięgu – Kraby, Raki. Mamy też świetne kołowe transportery opancerzone Rosomak. To broń, która potwierdziła swoją niezwykłą skuteczność w dwóch wojnach – w Iraku i Afganistanie. Są też inne, mniej spektakularne osiągnięcia, jak radiolokacja, mniejsze podsystemy. Nasz przemysł zbrojeniowy ma się czym pochwalić. Jest on na bardzo wysokim poziomie technologicznym. Oczywiście nie we wszystkich zakresach – zaznaczył polityk.

Cała rozmowa z posłem Michałem Jachem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj