[TYLKO U NAS] P. Lisiecki: Miasto Warszawa stanęło w jednym rzędzie z osobami, które próbowały de facto ukraść nieruchomości 

Decyzje komisji weryfikacyjnej zostały z jednej strony zaskarżone przez pełnomocników osób, które były beneficjentami pana Macieja M., ale z drugiej strony – i to jest chyba ciekawsze – przez same miasto stołeczne Warszawa. Miasto stołeczne Warszawa stanęło w jednym rzędzie z osobami, które de facto próbowały ukraść te nieruchomości – mówił w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam poseł Paweł Lisiecki, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie.

W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie w piątek miała odbyć się rozprawa związana ze skargami na decyzje wydane przez komisję weryfikacyjną ws. nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10 oraz dawnej ul. Siennej 29. Decyzje dotyczące wymienionych budynków zaskarżyli zarówno pełnomocnicy beneficjentów reprywatyzacji, jak również samo miasto – zwrócił uwagę Paweł Lisiecki.

– Decyzje komisji weryfikacyjnej zostały z jednej strony zaskarżone przez pełnomocników osób, które były beneficjentami pana Macieja M., ale z drugiej strony – i to jest chyba ciekawsze – przez same miasto stołeczne Warszawa. Miasto stołeczne Warszawa stanęło w jednym rzędzie z osobami, które de facto próbowały ukraść te nieruchomości. Pełnomocnicy miasta zwracali uwagę na kwestie związane z uzasadnieniem do decyzji komisji weryfikacyjnej, twierdząc, że uzasadnienie wskazuje, iż winne jest miasto. Trudno tutaj brać pod uwagę co innego, niż to, że miasto wydawało te decyzje, dlatego też miasto ponosi odpowiedzialność – zaznaczył gość „Polskiego punktu widzenia”.

Sąd podjął decyzję o odroczeniu rozprawy. Występujący w imieniu komisji Kamil Zaradkiewicz złożył zaś wniosek o wyłączenie z orzekania w sprawie sędzi Elżbiety Sobielarskiej. Uczestniczyła ona bowiem w wydawaniu orzeczeń weryfikujących rozstrzygnięcia w ramach reprywatyzacji, w których występowali kuratorzy dla najprawdopodobniej – jak wynika pośrednio z uzasadnień – osób nieżyjących.

– Ona de facto to przyklepała. Kiedy został już ustanowiony ten kurator, miasto stołeczne Warszawa wydało decyzję i ona później uznała, że ta zaskarżona decyzja jest właściwa. W związku z tym pytanie brzmi, czy pani sędzia nie będzie sędzią we własnej sprawie. (…) [Sędzia Dariusz Chaciński –red.] – wobec niego też został złożony wniosek. Tutaj też mamy wątpliwości co do jego bezstronności czy też tego, czy nie będzie on sędzią we własnej sprawie. (…) Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby sędziowie, co do których są zastrzeżenia, po prostu sami zrezygnowali – ocenił polityk.

Należy zastanowić się, ilu sędziów zasiadających w WSA orzekało w sprawach związanych z reprywatyzacją – podkreślił członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.   

– Oczywiście można powiedzieć, że mają w związku z tym doświadczenie. Tylko pytanie, czy o takie doświadczenie nam chodzi? Być może trzeba będzie w jakiś sposób, jeżeli to będzie tak przebiegało, że te wyroki będą niekorzystne, odwoływać się również do Naczelnego Sądu Administracyjnego – mówił poseł.

Zaskarżone zostały praktycznie wszystkie decyzje komisji weryfikacyjnej, zaś duża część z nich została zaskarżonych przez miasto stołeczne Warszawa – zauważył Paweł Lisiecki.

– Mało tego, decyzje komisji dotyczące lokatorów, gdzie miały być odszkodowania – również miasto nie zgodziło się z tą decyzją i próbuje tak naprawdę doprowadzić do sytuacji, w której poszkodowani lokatorzy nie otrzymają żadnego zadośćuczynienia albo odszkodowania – akcentował gość „Polskiego punktu widzenia”.

Prawo do odszkodowania od miasta Warszawy mają również osoby, które otrzymały lokale zastępcze. Określona suma powinna być zwrócona przez osoby, które z tego procederu czerpały korzyści – wskazał członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.    

– Te osoby, które dostały od miasta lokale zastępcze, też mają prawo do tego, aby żądać odszkodowania, bo jeżeli przez pewien czas płaciły wyższy czynsz niż ten, który obowiązuje w mieście stołecznym Warszawa, to różnica między tym czynszem, które płaciły, a tym czynszem uregulowanym, powinna moim zdaniem być zwrócona i to nie przez miasto stołeczne Warszawa, ale głównie przez te osoby, które z tego czerpały zysk. Jeżeli komisja orzeknie w stosunku do tych osób, które czerpały zysk, zwrot tych pieniędzy właśnie do budżetu miasta, to to jest ten fundusz, to są te pieniądze, które powinny być dla lokatorów wypłacane – wyjaśnił poseł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl