[TYLKO U NAS] prof. J. Kurzępa: Wiarygodność, zaufanie i dialog z Polakami będą przekładać się na konkrety dla poszczególnych województw

Pierwsza kwestia to jest wiarygodność, zaufanie i dialog z Polakami. To hasło będzie się potem przekładać na konkrety dla poszczególnych regionów Rzeczpospolitej, województw, bo program, który Prawo i Sprawiedliwość konfiguruje dla Polski, jest również bardzo mocno dedykowany poszczególnym regionom – mówił w rozmowie z red. Szymonem Kozupą z TV Trwam poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Jacek Kurzępa.

Istotnymi elementami programu wyborczego do wyborów samorządowych autorstwa PiS są: wiarygodność, zaufanie i dialog z Polakami – wskazał prof. Jacek Kurzępa.

– To hasło będzie się potem przekładać na konkrety dla poszczególnych regionów Rzeczpospolitej, województw, bo program, który Prawo i Sprawiedliwość konfiguruje dla Polski, jest również bardzo mocno dedykowany poszczególnym regionom. Wynika to oczywiście z programu zrównoważonego rozwoju pana premiera Mateusza Morawieckiego, w związku z czym pewna specyfika lokalna jest tutaj nie tylko pożądana, ale i oczywista – tłumaczył rozmówca TV Trwam.

Prawo i Sprawiedliwość w kwestii samorządów chce postawić na wdrażanie programów, które obecnie w części władz lokalnych spotykają się z oporem w ich realizowaniu – wyjaśnił poseł PiS.

– Nasze działania w przestrzeni samorządów lokalnych skupione będą również na wdrażaniu programów, które dzisiaj są kością niezgody czy niechęci ze strony aktualnie sprawujących władzę [w samorządach – red.]. To jest chociażby program „Mieszkanie Plus”. Zastanawiająca czy zaskakująca jest niechęć albo wstrzemięźliwość samorządów do wchodzenia do tego programu. Wobec powyższego (…) natychmiast złożymy aplikację do tego programu w każdym z możliwych samorządów – zaznaczył członek sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Polityk podkreślił, że kolejną istotną kwestią, którą powinny się zająć samorządy, jest lokalna infrastruktura.

– Kolejna rzecz to jest program rozwoju dróg lokalnych, gminnych i powiatowych, który już jest realizowany, a przecież pan premier Mateusz Morawiecki również podkreślał, że to jest – jakby nie było – krwiobieg Polski powiatowej i gminnej. Wobec powyższego uruchomienie środków we współpracy z rządem na naprawę, ale też remonty i kładzenie nowych dróg gminnych i powiatowych – akcentował rozmówca TV Trwam.

Niezwykle ważnym elementem jest także wsparcie socjalne mieszkańców – wskazał prof. Jacek Kurzępa.

– Kolejna rzecz, która wydaje się niebywale ważna, to jest cały pakiet programów socjalnych, ponieważ one de facto, podejmowane na szczeblu krajowym, i środki znajdujące się w gestii ministra polityki społecznej i rodziny, będą potem delegowane do samorządów. Samorządy muszą nie tylko skutecznie, ale również bardzo ofensywnie o nie zabiegać i o nie dystrybuować – zaznaczył poseł PiS.

Członek sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych akcentował również, że samorządność to prawo wszystkich obywateli, w związku z czym mają prawo – niezależnie od przynależności partyjnej – aktywnie brać udział w życiu społecznym swojej lokalnej wspólnoty.

– Rząd Zjednoczonej Prawicy oferuje całą gamę nowych programów rządowych, które muszą być realizowane we współpracy drożnej, życzliwej, ale też pragmatycznie osadzonej w myśleniu o tym, że jeśli jesteśmy w podobnym duchu etosu służby państwa, ale również służby społeczności lokalnej, to łatwiej będzie się nam porozumieć i dogadać – podsumował polityk.

RIRM

     

drukuj