fot. Katarzyna Dropiewska

[TYLKO U NAS] O. Z. Klafka CSsR: Wykład inauguracyjny „Uniwersytet w służbie pełni człowieczeństwa” jest niejako symbolem naszej uczelni

Symbolem tego, czego pragnie uczelnia jest temat wykładu inauguracyjnego, który wygłosi prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historycznego Polskiej Akademii Nauki, pt. „Uniwersytet w służbie pełni człowieczeństwa” – powiedział w rozmowie z redaktorem Radia Maryja o. Zdzisław Klafka CSsR, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W sobotę, 19 października, w auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się inauguracja roku akademickiego 2019/2020. Na wydarzenie zaprasza m.in. rektor uczelni o. Zdzisław Klafka CSsR.

– Symbolem tego, czego pragnie uczelnia jest temat wykładu inauguracyjnego, który wygłosi prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historycznego Polskiej Akademii Nauki, pt. „Uniwersytet w służbie pełni człowieczeństwa”. To jest zamysł założyciela o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR, aby ta uczelnia kształciła ludzi w całej integralności. W tym spełnia się jakby motto naszej uczelni – „Fides, Ratio et Patria”. Cały czas trwa to integralne łączenie wiary z rozumiem w rzeczywistości ojczyzny, która jest dla nas umiłowaną rodziną – wskazał duchowny.

Choć inauguracja odbędzie się w sobotę, uczelnia już bardzo aktywnie rozpoczęła swoją działalność w tym roku akademickim – powiedział rektor WSKSiM.

– Udaliśmy się na coroczną pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby tam modlić się o dobrych mężów dla naszych studentek, dobre żony dla naszych studentów i też o błogosławieństwo polskich rodzin. Tego zawsze szukamy na początku roku w Kaliszu. (…) W najbliższy czwartek postaramy się uczcić rocznicę porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który nieopodal naszej uczelni rozpoczął swoją drogę męczeńską ku świętości. Będziemy się modlić przy krzyżu symbolizującym to miejsce. (…) Zapraszamy na XII międzynarodowy kongres, który w tym roku odbędzie się pod nazwą „Katolicy i tożsamość wspólnoty narodowej – szanse i zagrożenia” – mówił.

Duchowny zwrócił również uwagę na to, że uczelnia „skończyła już 18 lat swojej działalności i misji, jaką spełnia na rynku szkolnictwa wyższego w Polsce”.

– Myślę, że w tym czasie dokonało się tu wiele wspaniałych rzeczy. Nasza uczelnia podarowała Polsce nie tylko bardzo dobrze wykształconych, ale uformowanych ludzi, którzy zajmują bardzo ważne stanowiska i mam nadzieję, że przyczyniają się do dobra wspólnego Polski – zaznaczył o. Zdzisław Klafka CSsR.

radiomaryja.pl

drukuj