fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] O. T. Rydzyk CSsR: Ks. kard. Z. Grocholewski był przyjacielem wielu ludzi. Był bardzo szanowany. Nie kłaniał się okolicznościom

Ks. kard. Zenon Grocholewski był przyjacielem wielu ludzi. On był bardzo szanowany. Otrzymał ponad 20 doktoratów honoris causa na różnych uczelniach. (…) On się nie kłaniał okolicznościom. Był bardzo prawy. Nie szukał uznania czy jakichś względów. Bardzo jasny, klarowny, rzeczywiście wielki pasterz – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dyrektor toruńskiej rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk CSsR, wspominając postać śp. ks. kard. Zenona Grocholewskiego.

Episkopat Polski przekazał dziś rano informację o śmierci ks. kard. Zenona Grocholewskiego, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka, byłego prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej oraz wielki przyjaciel Rodziny Radia Maryja. W tym roku skończyłby 81 lat [więcej] 

– Był prefektem, sekretarzem najwyższego trybunału kościelnego, można by powiedzieć trybunału sprawiedliwości, też sygnatura apostolska. Święcenia biskupie otrzymał w 1983 roku w Rzymie z rąk św. Jana Pawła II. […] Został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, urzędu zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki. Był wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego, kardynałem, członkiem kolegium ds. odwołań od wyroków dot. przestępstw zastrzeżonych kongregacji nauki wiary – przypomniał o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Ks. kard. Zenon Grocholewski chętnie angażował się w przygotowanie i udział w kongresach organizowanych przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – podkreślił Dyrektor Radia Maryja.

– Co roku organizowaliśmy międzynarodowe kongresy. Zawsze były różne problemy, szanse i zagrożenia – te słowa były w tych tytułach kongresów. Pamiętam, że z o. rektorem Krzysztofem Bielińskim CSsR jeździliśmy do Rymu, do księdza kardynała. Zawsze nie tylko pomagał w zorganizowaniu, podpowiadał, jakich prelegentów zaprosić, nawet sam zwracał się do tych prelegentów, żeby przyjeżdżali do nas, żeby wzięli udział w tych kongresach. (…) Cenimy sobie bardzo tę przyjaźń – zaznaczył redemptorysta.

Ksiądz kardynał żywo interesował się również budową Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, a w 2016 roku papież Franciszek mianował go legatem na uroczystości konsekracji tego sanktuarium – wspominał o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Pamiętam, że przyjechał m.in. jak to się zaczęło z sanktuarium. O tych sprawach, o naszych planach rozmawialiśmy. On zawsze zachęcał do tego, żeby to robić. Pamiętam, że w 2012 roku, w sierpniu, przyjechał do Ciechocinka z księdzem infułatem. Spotkaliśmy się przy uczelni i poszliśmy na plac budowy. Budowa zaczęła się w czerwcu. Były tam już wylane te ławy, bardzo dużo tych zbrojeń, pale, ponad 600 pali już zdążyli zrobić, żeby umiejscowić świątynię, żeby zrobić dobre fundamenty. I pyta się, kiedy skończymy, jak planujemy. A ja mu mówię: 2016 rok, 18 maja, w dzień urodzin Ojca Świętego chcielibyśmy, żeby była konsekracja tej świątyni  Zapytałem: czy ksiądz kardynał byłby uprzejmy poświęcić. On tak się uśmiechnął, czy to będzie wtedy – mówi. Tak szybko? No oczywiście. I stało się. Był legatem papieskim. Papież Franciszek napisał do ks. kard. Zenona Grocholewskiego, że mianuje go legatem na te uroczystości, na poświęcenie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu – akcentował dyrektor toruńskiej rozgłośni.

W czasie swojego życia ks. kard. Zenon Grocholewski otrzymał wiele odznaczeń oraz wyróżnień, m.in. wiele tytułów doktora honoris causa.

– Ks. kard. Zenon Grocholewski był przyjacielem wielu ludzi. On był bardzo szanowany. Otrzymał ponad 20 doktoratów honoris causa na różnych uczelniach. Rozmawialiśmy i on mówił, że nie wszystkie doktoraty przyjmuje, nie z wszystkich uczelni. Patrzył, jaka to uczelnia. Chodziło o to, żeby nie uwiarygadniać może niektórych spraw. Taki właśnie był ksiądz kardynał. On się nie kłaniał okolicznościom. Był bardzo prawy. Nie szukał uznania czy jakichś względów. Bardzo jasny, klarowny, rzeczywiście wielki pasterz – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Cała wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka CSsR z „Aktualności dnia” dostępna jest [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj