fot. Tomasz Strąg

O. dr T. Rydzyk CSsR przed 32. rocznicą powstania Radia Maryja: Duch Święty działa przez wielu ludzi. Jeżeli człowiek podda się Mu – wszystko pójdzie dobrze

Duch Święty działa przez wielu ludzi. Jeżeli człowiek Mu się poddaje, to mamy natchnienia Ducha Świętego i wtedy wszystko pójdzie dobrze – mówił w rozmowie z TV Trwam o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Założyciel i Dyrektor Radia Maryja. Zwracał uwagę na szczególną rolę Rodziny Radia Maryja, która współtworzy rozgłośnię i dzieła przy niej powstałe.

Radio Maryja rozpoczęło swoją działalność 32 lata temu, 8 grudnia 1991 roku. Data została wybrana celowo, by katolicka rozgłośnia zaczęła nadawać w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

– Ale pragnienie było dużo wcześniej. Dlaczego? Bo widziałem, co się dzieje. W komunizmie nie mieliśmy mediów [katolickich – red.], to były tylko pozory, że są jakieś media. To były media koncesjonowane, prowadzone przez takie organizacje jak Pax, Veritas – zwrócił uwagę o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Organizacje te były sterowane odgórnie przez reżim komunistyczny i tak naprawdę miały niewiele wspólnego z Kościołem.

Powołując się na słowa św. o. Maksymiliana Marii Kolbego, Dyrektor Radia Maryja zwrócił uwagę, że „kościoły będą puste, jeśli katolicy nie będą mieli swoich środków społecznego przekazu”. Zaznaczył przy tym, że media to nie tylko technika, ale też ludzie – dziennikarze mówiący prawdę.

– Znowuż prawda nie może być bez miłości, bo prawda bez miłości może być terrorem. (…) Z kolei miłość bez prawdy to może być sentymentalizm, naiwność, emocjonalność. Od razu mówiłem: postawić na Pana Boga. Musi być katecheza, modlitwa, Matka Boża – podkreślał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Oprócz tego jednym z fundamentów, na których zbudowane zostało Radio Maryja, był kontakt z ludźmi.

– Duch Święty działa przez wielu ludzi. Jeżeli człowiek Mu się poddaje, to mamy natchnienia Ducha Świętego i wtedy wszystko pójdzie dobrze – zwrócił uwagę Dyrektor toruńskiej rozgłośni.

Stąd zrodziła się innowacyjna koncepcja, by Radio Maryja było medium interaktywnym.

– Tak jak w rodzinach – ludzie dyskutują, rozmawiają. Wtedy wychodzi z tego jakieś dobro – zaznaczył redemptorysta.

Odniósł się też do ataków na jego osobę, Radio Maryja oraz inne dzieła przy nim powstałe.

– Jeżeli jestem obywatelem, mam prawo do działalności. Wszystko jest zgodne z prawem. Mam prawo do tego, żeby zajmować się mediami, mam prawo do głoszenia Ewangelii, mam prawo do dyskusji, mam prawo, żeby była uczelnia. Jeżeli są możliwości, że jakieś fundacje mogą występować o pieniądze, to dlaczego my nie możemy? – zwrócił uwagę o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Zaznaczył, że to, co piszą przeciwnicy Radia Maryja o nim i jego dziełach, jest kłamstwem. Co przykre, tę fałszywą narrację powielają niekiedy nawet media nazywające się katolickimi.

Dyrektor Radia Maryja polecił zapoznać się z książką [„Cud w eterze”], w której opowiada o historii i działalności Radia Maryja i innych dzieł, szczególnie zwracając uwagę na rolę współtworzących je ludzi, czyli Rodziny Radia Maryja.

Polecamy również zapoznanie się z darmową publikacją [„Prawda o »Imperium ojca Rydzyka«”], która obala mity i kłamstwa związane z działalnością Radia Maryja i innych dzieł o. dr Tadeusza Rydzyka.

radiomaryja.pl

drukuj