fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] O. dr T. Rydzyk: Student musi zapłacić „karę” za to, że przychodzi na uczelnię prywatną. Czy to już jest „dobra zmiana” w Polsce?

Czesne często stanowi blokadę dla studentów, którzy chcą przyjść na uczelnię prywatną. Student musi zapłacić „karę” za to, że przychodzi na taką uczelnię. Ale jak przyjdziesz na uniwersytet czy uczelnię, która bardzo często jest marksistowska – to nie będziesz płacił. To jest nierówne traktowanie obywateli! Czy to już jest „dobra zmiana” w Polsce? – pytał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, podczas sobotnich „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się w sobotę konferencja naukowa pt. „Bon edukacyjny dla studentów”. Uczestnicy spotkania, a wśród nich wielu rektorów i przedstawicieli szkół niepublicznych, zastanawiali się, czy obecne przepisy nie ograniczają studentom wyboru uczelni.

– Uczelnie niepubliczne chciały zabrać głos odnośnie równego dostępu do szkolnictwa wyższego – nie tylko tego państwowego, ale też niepublicznego w sektorze prywatnym, ponieważ równy dostęp zapewnia konstytucja. Widzimy, że studenci, którzy studiują na uczelniach niepublicznych, nie czują się na równi potraktowani. W pewnym sensie doświadczają wykluczenia, gdyż muszą dopłacać ogromne pieniądze, oczywiście odbywa się to kosztem rodziców – powiedział rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR na początku audycji „Aktualności dnia”.

Z kolei o. dr Tadeusz Rydzyk zwrócił uwagę, iż studenci przychodzą do wybranych przez siebie uczelni prywatnych – na prawach państwowych – i muszą za to płacić.

– To jest nierówne traktowanie obywateli! Aby uczelnia prywatna się utrzymała, stosuje się czesne. To często stanowi blokadę dla ludzi, którzy chcą przyjść na taką uczelnię (…). Student musi zapłacić „karę” za to, że przychodzi na uczelnię prywatną. Ale jak przyjdziesz na uniwersytet czy uczelnię, która bardzo często jest marksistowska – to nie będziesz płacił. Czy to już jest „dobra zmiana” w Polsce? My idziemy do „dobrej zmiany”, ale jeszcze wiele brakuje (…). To jest jedna z form dyskryminacji ludzi. Są równi i równiejsi. Wszyscy mają prawo do wiedzy, wszyscy mają prawo do rozwoju, wszyscy mają jednakową godność – każdy człowiek. A tu traktuje się studentów, jakby mieli inną godność – ludzie lepsi i gorsi. Musimy skończyć z tą kastowością. Trzeba szanować każdego człowieka, bo każdy ma taka samą godność – godność Dziecka Bożego – akcentował dyrektor Radia Maryja.

Redemptorysta wskazał, że dbałość o dobre wychowanie dzieci i młodzieży jest bardzo ważne.

– Musimy dawać najlepsze szanse na wykształcenie i formowanie u prawdziwych mistrzów. U ludzi szlachetnych, którzy nie będą promować różnych paskudnych ideologii, które były, a teraz są kontynuowane, chociażby gender, ideologie przeciwko życiu: „zabijaj, jesteś wolny od wszystkiego – od odpowiedzialności, od konsekwencji swoich czynów” – tak nie jest. Jest wolność do dobra, do piękna, do miłości, ale nie do czegoś złego. Chcemy tak wychowywać. Jeżeli Polska nie będzie wychowana na wartościach, na prawdzie, na etyce chrześcijańskiej – to niczego nie będzie – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dyrektor katolickiej rozgłośni powiedział, że w państwowych uczelniach jest jeszcze wielu marksistów.

– Spotykam na uczelniach ludzi, którzy przeprowadzają niedopuszczalne sprawy. To nie tylko wbrew rozumowi, ale jest to psucie, gorszenie ludzi. To, że ktoś podpisuje się, że jest profesorem, to mogę jedynie powiedzieć, że diabeł też może sobie wiele tytułów dać (…). Kto wymyślił wszystkie zła w świecie? Właśnie często ludzie wykształceni. Popatrzmy, jak Polska się odbudowywała po 123 latach niewoli: były dobre szkoły, formacja. Zobaczmy, ilu bohaterów dzięki temu wyrosło, ilu świętych?! I o to chodzi. A nie, żeby tylko kłaniać się Unii. Jakiś lewak czy mason coś sobie wymyśli, a my wszyscy – Polska pada od razu na kolana… Nie! Zadbajmy o nasze domy, o swoją rodzinę, dzieci i młodzież! – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk.

Cała rozmowa z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem oraz o. dr. Zdzisławem Klafką dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj