fot. aksim.edu.pl

[TYLKO U NAS] O. D. Wilczyński CSsR o warsztatach w AKSiM: Choćby ktoś przyjechał ósmy czy dziewiąty raz, za każdym razem będzie uczestniczył w innej formie warsztatów

Choćby ktoś przyjechał ósmy raz, dziewiąty raz, mamy to tak skonstruowane, że za każdym razem będzie uczestniczył w innej formie warsztatów, będą podawane inne treści. Przyjeżdżając tutaj po raz kolejny, uczestnicy nie nudzą się i nie przeżywają tego samego – mówił o. Dawid Wilczyński CSsR, kierownik warsztatów „Nowe widnokręgi. Życie to coś więcej!”, opowiadając o nich w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W czwartek rozpoczęły się warsztaty „Nowe widnokręgi. Życie to coś więcej!” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczestniczy w nich młodzież szkolna w różnym wieku, która bierze udział w zajęciach medialnych lub muzycznych.

– Cieszy nas to, że jest spore zainteresowanie, że młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj (…), przywożą następnie ze sobą swoich bliskich, swoje koleżanki, kolegów, z którymi na co dzień przebywają w różnych środowiskach, To jest dla nas niezmiernie budujące, z tego się cieszymy i to też nas mobilizuje do tego, żeby starać się jeszcze bardziej, żeby jeszcze bardziej ubogacać plan warsztatów – mówił o. Dawid Wilczyński CSsR.

Redemptorysta podkreślił, że każdego roku plan warsztatów (czy to zimowych, czy to letnich) jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Żadne spotkania nie są takie same jak wcześniejsze.

– Choćby ktoś przyjechał ósmy raz, dziewiąty raz, mamy to tak skonstruowane, że za każdym razem będzie uczestniczył w innej formie warsztatów, będą podawane inne treści. To już jest pewnego rodzaju schemat, przygotowany i przepracowany przez wiele lat, dlatego przyjeżdżając tutaj po raz kolejny, uczestnicy nie nudzą się i nie przeżywają tego samego – wyjaśnił kierownik warsztatów.

Przykładowo, tegoroczne warsztaty zimowe, w związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, wzbogacono o grę miejską, która opierała się na znajomości faktów z życia tego urodzonego w Toruniu wybitnego polskiego astronoma i ekonomisty.

Nowość stanowią też zajęcia z dyplomacji.

– Są to zajęcia, które (…) cieszą się wielkim zainteresowaniem, zresztą tak samo jak pozostałe warsztaty. Zresztą – wspomnijmy – ten czas, można powiedzieć, płynie dwutorowo, ponieważ przy zapisie każdy z uczestników miał możliwość albo wyboru warsztatów muzycznych, albo warsztatów medialnych z tym, że te dwie drogi przeplatają się ze sobą – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Za część muzyczną odpowiada – tak jak zawsze – Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen”. Jej uczestnicy, pod kierownictwem muzyków z zespołu, przygotowują oprawę Liturgii czy nabożeństw stanowiących integralną część warsztatów. Aby posłuchać oprawy przygotowanej przez warsztatowiczów, nie trzeba być na miejscu – zapraszamy do wirtualnego uczestnictwa we Mszy św. o godz. 12.00 oraz w Wieczorze Uwielbienia o 20.00 w sobotę za pomocą [transmisji] z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II na naszym [kanale YouTube].

 

 

O. Dawid Wilczyński CSsR zaznaczył, że warsztaty umożliwiają młodzieży spotkanie z mistrzami z różnych dziedzin, ale najważniejszym Mistrzem jest Jezus Chrystus, stąd też organizatorzy kładą ogromny nacisk na duchowy aspekt spotkań.

– Wsłuchując się w wypowiedzi młodych ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają (…), mówią oni, że dla nich jest wiele wymiarów, jakie sprawiają, że po raz kolejny przyjeżdżają tutaj do Torunia, do Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, aby uczestniczyć w tych warsztatach. Podkreślają wartości, które tutaj są im przekazywane. Mówią, że niejednokrotnie w swoich środowiskach trudno jest im przebijać się ze swoimi wartościami, trudno jest im te wartości prezentować, a przyjeżdżając tutaj nabierają sił, bo widzą, że jest wiele osób, które myślą podobnie; bardzo dobrze się rozumieją. To też pomaga im, wracając do swojego środowiska, żyć na co dzień wiarą, Ewangelią. To jest dla nich niezwykle ważne – podkreślał kierownik warsztatów „Nowe widnokręgi. Życie to coś więcej!”.

Uczestnicy zwracają uwagę, że podczas spotkań panuje atmosfera pokoju i przyjaźni i dobroci, którą bardzo sobie cenią. Wpływ na to ma nie tylko przywiązywanie przez organizatorów wielkiej wagi do wartości ewangelicznych, ale także profesjonalizm i empatia, z jaką prowadzone są zajęcia. Ponadto trwające nieprzerwanie od wielu lat „Nowe widnokręgi” sprzyjają budowaniu głębokich przyjacielskich relacji. Niejednokrotnie warsztatowicze z wytęsknieniem wyczekują okazji do kolejnego spotkania, która nadarza się co pół roku w murach AKSiM.

Warto także zaznaczyć, że wśród obecnych studentów i absolwentów toruńskiej Akademii wielu jest takich, którzy poznali uczelnię właśnie dzięki uczestnictwu w warsztatach i spodobała im się ona na tyle, że postanowili się na niej kształcić po zakończeniu edukacji szkolnej.

– To też jest dla nas wielka radość, ale i nieustanna mobilizacja, by jeszcze bardziej się starać – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Warsztaty „Nowe widnokręgi. Życie to coś więcej!” potrwają do 19 lutego.

Całość rozmowy z o. Dawidem Wilczyńskim CSsR jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl