fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Min. Z. Ziobro: Konwencja Stambulska jest sprzeczna z polską konstytucją

Konwencja Stambulska, która kwestionuje rolę rodziny, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny; która forsuje tzw. płeć społeczno-kulturową w opozycji do płci biologicznej; która narzuca nauczanie dzieci wedle tego rodzaju ideologicznych przesłanek – jest sprzeczna z polską konstytucją – oznajmił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w czwartkowym wydaniu „Rozmów niedokończonych” na antenie TV Trwam.

Premier Mateusz Morawiecki skierował w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności Konwencji Stambulskiej z konstytucją. Szef rządu powiedział, że „sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej, prawomocnej procedury”. [czytaj więcej]

https://twitter.com/PremierRP/status/1288864424170852353

– Konwencja, która kwestionuje rolę rodziny, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny; która forsuje płeć społeczno-kulturową w opozycji do płci biologicznej; która narzuca nauczanie dzieci wedle tego rodzaju ideologicznych przesłanek – w mojej ocenie jako obywatela, polityka, prawnika, ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego – jest sprzeczna z polską konstytucją – oznajmił Zbigniew Ziobro.

– Solidarna Polska dzisiaj nie ma wątpliwości, że zapisy w Konwencji są sprzeczne z konstytucją i dlatego nie zdecydowałem się, jako minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, skierować w tej sprawie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Gdybym miał wątpliwości, odwołałbym się do autorytetu organu, który jest powołany, by takie wątpliwości rozstrzygać. Wystąpiłem bezpośrednio z wnioskiem o uruchomienie procedury zmierzającej do – de facto – usunięcia z polskiego porządku prawnego Konwencji Stambulskiej jako sprzecznej z polską konstytucją w istotnych punktach – zaznaczył.

Prokurator Generalny zwrócił uwagę na fakt, że „młyny sprawiedliwości czasami wolno mielą” i sprawa może zostać odłożona w czasie, czego przykładem – jak dodał – jest sprawa ochrony życia w Trybunale Konstytucyjnym.

– Jest zagrożenie, że Trybunał uzna, że wątpliwości są na tyle oczywiste, iż odłoży tę sprawę na późniejszy czas, bo ma wiele innych spraw, gdzie wątpliwości są bardziej ewidentne i wymagają jednoznacznego rozstrzygnięcia. Dlatego apelujemy (Solidarna Polska – przyp. red.), by sprawa była rozstrzygnięta, ponieważ są określone skutki konsekwencji Konwencji Stambulskiej. Nie chodzi tylko o konstytucję – podkreślał minister sprawiedliwości.

Gość TV Trwam wskazał, że chodzi także o kwestie wynikające z Konwencji Stambulskiej, które prowadzą do rozmaitych operacji w obszarze edukacji i wychowywania dzieci i młodzieży.

– Operacji, które stwarzają realne zagrożenie dla moralnej aksjologii, która powinna być chroniona w polskim porządku prawnym i mieć swój wyraz w obszarze edukacji, wychowania oraz w innych sferach funkcjonowania polskiego państwa. (…) Lojalnie obiecywaliśmy naszym wyborcom, że będziemy bronić wartości, które wywodzą się z udziału chrześcijańskich korzeni i stanowią o tożsamości Polski i polskiego ducha, które w dzisiejszych czasach są bardzo zagrożone, widząc, co czyni Komisja Europejska i jakich narzędzi chce używać – akcentował Prokurator Generalny.

radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj